Zapraszamy na PoSzlaki!

24 czerwca 2021
Aktualizacja: 11 września 2023

PoSzlaki, to prelekcje i wycieczki w towarzystwie edukatorów Tatrzańskiego Parku Narodowego! W lipcu i sierpniu akcja była prowadzona codziennie, we wrześniu spotykamy się w piątki, soboty i niedziele.Spotkania są dedykowane zarówno dla najmłodszych turystów, jak i tych, którzy wędrują już samodzielnie po Tatrach. Wycieczki i prelekcje są bezpłatne! Czekamy na Was - poniżej znajdziecie plan wydarzeń.

Trzonem PoSzlak są prelekcje w sześciu popularnych punktach polskiej części Tatr:

  • Na Wielkiej Polanie Małołąckiej,
  • na Rusinowej Polanie,
  • przy Czarnym Stawie Gąsienicowym,
  • na Hali Kondratowej przy schronisku,
  • na Czerwonej Przełęczy pod Sarnią Skałą,
  • nad Smreczyńskim Stawem.

We wrześniu, w piątki, soboty i niedziele, w punktach oznaczonych flagami ze znakiem akcji, od godz. 10.00 do 14.00, co godzinę edukatorzy TPN będą prowadzić prelekcje o tatrzańskiej przyrodzie, zasadach panujących w Parku i bezpieczeństwie.


Ponadto w planie: sobotnie prelekcje w Centrum Edukacji Przyrodniczej

Zapraszamy do wysłuchania górskich opowieści w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN. Nasi edukatorzy opowiedzą m.in. o tatrzańskich ssakach i ptakach, wpływach kultury wołoskiej, oraz historii taternictwa.

Kiedy? W soboty o 18:00

Gdzie? Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przy ulicy Chałubińskiego 42a

Jakie prelekcje są w planie we wrześniu?

2.09 Łukasz Klimaszyk: Rykowisko - niezwykłe misterium przyrody
 
Jesień w górach to czas niezwykłego misterium przyrody jakim jest rykowisko jeleni. Zapraszamy do wysłuchania opowieści o obrazach zamkniętych w mglistych puszczańskich ostępach oraz o dźwiękach niosących się po górskich potokach. 
 
9.09 Maria Kozłowska: Tatry rosną czy maleją? O współczesnej geodynamice Tatr
 
Nasze najwyższe i najpiękniejsze góry ciągle się zmieniają. Czy patrząc na nie w geologicznej skali czasu Tatry rosną czy maleją? Porozmawiamy o współczesnych procesach kształtujących morfologię Tatr.
 
16.09 Paweł Skawiński: Tatrzańskie spotkania z niedźwiedziami
 
Groźny drapieżnik czy miły misio? Rodzic opiekuńczy i troskliwy, a może ostry i bezwzględny? O tym jaki jest największy mieszkaniec tatrzańskich lasów i jak wyglądają spotkania z nim opowie Paweł Skawiński.
 
23.09 Jan Krzeptowski-Sabała: Tatry na starych mapach
 
Czy wiecie, że najwcześniejsze obrazy kartograficzne Tatr pojawiły się w XVI wieku na przeglądowych mapach Węgier? Już w pierwszej połowie XVII wieku kartografom udało się przedstawić pierwsze szczegóły rzeźby Tatr. Mapy te wyglądały jednak zupełne inaczej od tych współczesnych. Więcej ciekawostek na temat dawnych map Tatr i ich twórców przedstawia Jan Krzeptowski-Sabała.
 
Drukuj