Komunikat turystyczny 24 września 2023

Drukuj

Warunki na szlakach

Warunki do uprawiania turystyki w dniu dzisiejszym są bardzo niekorzystne. Intensywny opad deszczu przyczyniły się do wezbrania wody w potokach, a na leśnych odcinkach szlaków, jest błoto i występują kałuże. Niski pułap chmur w wyższych partiach Tatr ograniczają widzialność i utrudniają orientacje w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. partiach graniowych jest silny porywisty wiat.

Na szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką są uszkodzone poręcze mostków. Do czasu wymiany należy zachować szczególną ostrożność. 

Na odcinku Drogi pod Reglami między Kirami, a Małą Łąką oraz na szlaku żółtym na odcinku Sucha Przełęcz - dolna stacja kolei krzesełkowej w Dolinie Gąsienicowej, występują utrudnienia z powodu remontu tych szlaków.

Niewielkie utrudnienie napotkamy na Drodze pod Reglami, pomiędzy Doliną Strążyską, a Doliną Ku Dziurze (leży przecięte powalone drzewo).

Zagrożenia

 • Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp) oraz w okolicy cieków wodnych. Zauważywszy objawy zbliżającej się burzy, należy jak najszybciej zejść z grani lub ze szczytu w dolinę. Jeżeli mimo wszystko burza nas zaskoczy i nie mamy możliwości zejścia, nie wolno chować się w mokrych żlebach lub pod skalne okapy, ani opierać o skałę:

  ➡ Należy usiąść na plecaku i, podkurczając nogi, zwinąć się w kłębek

  ➡ Należy zabezpieczyć się też od deszczu, aby uniknąć wychłodzenia.

  ➡ Grupa turystów powinna się rozproszyć – nie siadać obok siebie.

 • Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego odradzamy działalności taternickiej w tym rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.

 • Podczas silnego wiatru, na szlaki mogą łamać się gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

 • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy, mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.

 • W razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po Parku od zmierzchu do świtu po wszystkich szlakach.
 • Mapę z zaznaczeniem aktualnych zamknięć i utrudnień na szlakach można śledzić w naszej aplikacji Informacja Turystyczna TPN na portalu geoportaltatry.pl

Zalecenia

 • Przed wyjściem w góry należy koniecznie zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN dostępnym na stronie: tpn.pl  oraz sprawdzić prognozę pogody.
 • Na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia zalecamy posługiwanie się zestawem do autoasekuracji, jaki stosuje się na via ferratach, tj. lonża, uprząż i kask, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo w eksponowanym terenie. Łańcuchy, klamry czy drabinka służą jedynie jako dodatkowa pomoc i jeden z elementów autoasekuracji. Pamiętajmy, wybierając się na wysokogórskie szlaki, należy odpowiednio się przygotować - technicznie i sprzętowo. Istotnym elementem podczas wysokogórskich wędrówek jest doświadczenie w turystyce górskiej oraz odpowiednia ocena swojej kondycji i możliwości.
  Więcej na temat bezpiecznego poruszania się po wysokogórskich szlakach można znaleźć w ulotkach "Rysy" i "Orla Perć", które dostępne są m.in w Punkcie Informacji Turystycznej TPN oraz w naszym sklepie online. 
 • W czasie silnego wiatru nie wybieraj się w góry.
 • Zabezpiecz się przed zimnem. Dobry ubiór i buty powinny zapewnić ochronę przed przemakaniem, osłonę przed wiatrem, wypromieniowaniem ciepła i nadmiernym poceniem. Mróz nie jest przeszkodą w chodzeniu po górach – o ile jesteś odpowiednio przygotowany. Sprawdź, czy w nocy nie nadeszła odwilż – to oznaka zwiększającego się zagrożenia lawinowego.
 • Nie wychodź w góry bez okularów przeciwsłonecznych – zimą powinny to być specjalne, ciemne, „lodowcowe” okulary z bocznymi osłonami. Konieczne jest nakrycie głowy. Twarz, ręce i kark posmaruj kremem o wysokim współczynniku UV.
 • Wychodź w góry wcześnie. Zaplanuj trasę tak, aby zakończyć ją przed zmrokiem. Nigdy nie podejmuj wycieczki samotnie. Zostaw informację o planowanej trasie i godzinie powrotu.

Informacje dodatkowe

 • Od 4 września 2023 schronisko na Hali Kondratowej zostaje całkowicie wyłączone z użytku na czas remontu.
 • Parking przy szlaku do Doliny Suchej Wody Gąsienicowej – Brzeziny jest nieczynny do końca roku 2023. Jest to parking Starostwa Powiatowego (https://www.powiat.tatry.pl/).
 • Na parkingi TPN przy Morskim Oku (Palenica Białczańska i Łysa Polana) mogą wjechać jedynie osoby, które dokonały zakupu miejsca parkingowego, wykupując e-bilet. E-bilet można w łatwy i szybki sposób kupić przez stronę internetową tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety
 • Wozy konne na drodze do Morskiego Oka nie kursują w następujące dni: Pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych (Wielka Niedziela), Boże Ciało, Wszystkich Świętych (1 listopada), Boże Narodzenie (25 grudnia).
 • W Kuźnicach trwa przebudowa placu oraz drogi dojazdowej do Kuźnic. Obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu umożliwiająca dojazd komunikacji regularnej oraz taxi jedynie do skrzyżowania al. Przewodników Tatrzańskich z ul. Karłowicza.  Dalszą drogę do Kuźnic (ok. 1 km) trzeba pokonać pieszo.
 • Punkt Informacji Turystycznej przy ulicy Chałubińskiego 44 (przy rondzie Jana Pawła II) jest czynny w godzinach 7.30 - 16.15. Informacji udzielamy stacjonarnie, mailowo (infotur@tpn.pl) oraz telefonicznie (18 20 23 300).
 • Zwiedzanie Centrum Edukacji Przyrodniczej odbywa się od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 15.00; ostatnie wejście o godzinie 14.00.
  W Centrum obowiązuje rezerwacja wejść. Rezerwacji można dokonać na stronie biletcep.tpn.pl. Rezerwacje telefoniczne nie są przyjmowane.
 • Lapidarium przy ulicy Karłowicza jest ogólnodostępne przez 7 dni w tygodniu, od świtu do zmierzchu.
 • Wystawa w Kuźnicach - Spichlerz  "Zamoyscy i ich dzieło"czynna jest od 9:00 do 15:00 od poniedziałku do soboty. 
 • Informacje o zasadach udostępniania dla turystyki pieszej Tatr Słowackich można znaleźć na stronie internetowej: tanap.sopsr.sk/navstevnici

 Zasady zwiedzania Tatrzańskiego Parku Narodowego

 • Wędruj tylko po szlakach turystycznych. Ich gęsta sieć pozwala zobaczyć niemal każdy zakątek Parku.
 • W Tatrach znajdują się schroniska turystyczne, w których możesz odpocząć i spędzić noc. Nie biwakuj – to zabronione.
 • Nie niszcz wyposażenia szlaków. Każdy zniszczony element infrastruktury turystycznej może doprowadzić do zagrożenia zdrowia bądź życia innego turysty.
 • Kwiaty, owoce, fragmenty skał itp. są w Parku pod ochroną. Nie zbieraj ich.
 • Nie pal ognisk ani tytoniu, nie używaj otwartego ognia z wyjątkiem wyznaczonych i oznakowanych miejsc.
 • Nie hałasuj. W sąsiedztwie szlaków mieszkają zwierzęta – nie powinno się ich niepokoić.
 • Spotkanie dzikiego zwierzęcia w Parku nie należy do rzadkości. Jeśli tak się zdarzy, w miarę możliwości spokojnie się oddal. Nigdy nie podchodź do zwierzęcia, np. aby zrobić mu zdjęcie. Pamiętaj, że dzikie zwierzęta bywają niebezpieczne dla człowieka.
 • Dokarmianie zwierząt nie poprawi ich losu. Dzikie zwierzęta szybko przyzwyczajają się do łatwego zdobywania pokarmu, zatracają naturalny lęk przed ludźmi i samowystarczalność. Mogą stać się agresywne i domagać się pożywienia z rąk człowieka.
 • W Parku nie znajdziesz koszy na śmieci. Wszelkie odpadki zabierz ze sobą i wyrzuć w domu, hotelu czy pensjonacie. Pozostawione śmieci stanowią zagrożenie dla zwierząt, które – skuszone zapachem – czasami je zjadają. Może to doprowadzić do choroby, a nawet śmierci dzikiego zwierzęcia.
 • Nie zabieraj psa na szlak. Dzikie zwierzęta doskonale go wyczuwają. Jest to szczególnie niebezpieczne w okresie ich narodzin i prowadzenia młodych przez matki. Turysta zabierający psa naraża na niebezpieczeństwo siebie i swojego pupila. Na czas wycieczki w góry lepiej go zostawić pod fachową opieką w hotelu dla psów. Z psem można wędrować jedynie Drogą pod Reglami  i szlakiem biegnącym dnem Doliny Chochołowskiej ( z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej). Pies musi być prowadzony na smyczy.
 • W zbiornikach wodnych i górskich rzekach nie można pływać, myć się ani płukać brudnych naczyń. To źródło wody pitnej dla schronisk i miejsce życia rzadkich gatunków zwierząt.
 • Wszystkie zorganizowane wycieczki piesze, w których biorą udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych (liceum, technikum, szkoła branżowa), muszą znajdować się pod opieką przewodnika tatrzańskiego.
 • Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W sezonie na tatrzańskich szlakach panuje bardzo duży ruch turystyczny, szczególnie na drodze do Morskiego Oka. Jadąc w dół na takiej hulajnodze, można rozwinąć bardzo duże prędkości, co w połączeniu z bezgłośną jazdą stwarza zagrożenie dla pieszych i samych użytkowników hulajnóg czy innych urządzeń transportu osobistego. W takich warunkach może łatwo dojść do wypadku.
 • Nie lataj dronem.  Drony mogą niepokoić i płoszyć dzikie zwierzęta (w tym ptaki) oraz stanowić poważne zagrożenie dla śmigłowca TOPR w locie oraz dla turystów przebywających na szlaku.             

Informacja turystyczna w języku migowym. Połącz się.
Obsługa osób niesłyszących pon-nie, godz. 7:30-16:30"