Wakacyjne wędrówki z przyrodnikami

23 czerwca 2017

Tegoroczne letnie wędrówki w towarzystwie pracowników TPN odbywają się dwa razy w tygodniu. W każdy wtorek zapraszamy rodziny z dziećmi, w czwartek – turystów dorosłych. Taka wycieczka to możliwość zapoznania się z problematyką ochrony przyrody Tatr oraz działalnością Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nie są to przejścia typowo turystyczne, raczej spacery połączone z edukacją przyrodniczą. Udział jest bezpłatny.

Zasady uczestnictwa:

Wędrówki  odbywają się w każdy wtorek i czwartek wakacji. Prowadzone są przez pracowników Parku, którzy na co dzień zajmują się edukacją. Wtorkowe wycieczki dla rodzin z dziećmi prowadzi Tomasz Zając, a czwartkowe – dedykowane turystom dorosłym – Tomasz Skrzydłowski. Prowadzący czekają na uczestników w oznaczonych punktach. Początek każdej wyprawy to godzina 8.00 rano, przewidywany koniec około godziny 12.00. Uczestnicy, wchodząc do Parku, wykupują bilet wstępu. Powinni być odpowiednio ubrani i wyposażeni (obuwie górskie, ubranie przeciwdeszczowe itp.). Proponowane trasy nie są trudne (organizatorzy mogą zrezygnować z fragmentów zaplanowanej trasy w przypadku pogorszenia pogody lub stwierdzenia, że uczestnicy mogą sobie nie poradzić z trudnościami). Uczestnicy muszą być jednak świadomi zagrożeń wynikających z przebywania w górach (upadek na kamienistym szlaku, z wysokości, możliwość spotkania żmii, niedźwiedzia czy innych dzikich zwierząt, spadające kamienie i drzewa, załamanie pogody itp.) i  podejmują ryzyko uczestniczenia w wyprawie na własną odpowiedzialność. Prowadzący ma prawo odmówić udziału w wycieczce osobom naruszającym przepisy obowiązujące w parku narodowym lub nieodpowiednio wyposażonym, w sposób zwiększający ryzyko wypadku (np. niewłaściwe obuwie). Uczestnicy wyprawy mogą w każdym punkcie trasy zrezygnować z dalszej wspólnej wędrówki i kontynuować wycieczkę samodzielnie.


UWAGA: WYCIECZKI PRZEZNACZONE SĄ DLA TURYSTÓW INDYWIDUALNYCH, RODZIN Z DZIEĆMI, NIE DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH.


Opis i harmonogram tras:

Wtorek 1 sierpnia – Kuźnice – Kalatówki – Dolina Kondratowa (wycieczka dla rodzin z dziećmi)

Z uczestnikami spotkamy się przed budynkiem dyrekcji TPN w Kuźnicach. Trasa prowadzi przez: zespół dworsko-parkowy (ekspozycja na reliktach dworu Homolaczów), następnie niebieskim szlakiem Drogą Brata Alberta na Kalatówki (po drodze Pustelnia Brata Alberta) i dalej na Halę Kondratową, skąd zielonym szlakiem dojdziemy na środek Polany Kondratowej. Wyprawę zakończymy w rejonie schroniska PTTK na Hali Kondratowej, aby dać uczestnikom możliwość samodzielnego kontynuowania wycieczki.


Czwartek 3 sierpnia  – Kuźnice – Sarnia Skała – Strążyska

Wycieczkę zaczynamy pod budynkiem dyrekcji TPN w Kuźnicach, skąd szlakiem niebieskim udajemy się w kierunku Kalatówek. Przed hotelem skręcamy w kierunku Przełęczy Białego, a następnie na Czerwoną Przełęcz oraz na Sarnią Skałę. Z Sarniej Skały schodzimy do Doliny Strążyskiej, gdzie na Polanie Strążyskiej kończymy wycieczkę.


Wtorek 8 sierpnia – Dolina Strążyska – Polana Strążyska Dolina – Małej Łąki
(wycieczka dla rodzin z dziećmi)

Wycieczkę rozpoczynamy u wylotu Doliny Strążyskiej, skąd czerwonym szlakiem idziemy w kierunku Polany Strążyskiej. Z polany – czarnym szlakiem (Ścieżka nad Reglami) – kierujemy się na przełęcz w Grzybowcu, a następnie wycieczkę kontynuujemy na Wielką Polanę Małołącką. Wycieczkę kończymy u wylotu doliny.


Czwartek 10 sierpnia – Dolina Małej Łąki – Przysłop Miętusi – Dolina Kościeliska

Wycieczkę zaczynamy u wylotu Doliny Małej Łąki, skąd następnie szlakiem niebieskim wchodzimy na przełęcz Przysłop Miętusi. Z Przysłopu schodzimy do Doliny Kościeliskiej (znaki czarne i zielone). Wycieczkę kończymy u wylotu Doliny Kościeliskiej. 


Wtorek 15 sierpnia – Dolina Olczyska – Polana Olczyska – Kopieniec Wielki (wycieczka dla rodzin z dziećmi)

Wycieczkę rozpoczynamy u wylotu doliny Olczyskiej, skąd (obok Ośrodka Czynnej Ochrony Płazów i Gadów) idziemy zielonym szlakiem na Polanę Olczyską. Z Polany kierujemy się za znakami zielonymi w stronę Polany pod Kopieńcem, a następnie na Kopieniec Wielki. Z Kopieńca udajemy się w kierunku Cyrhli, gdzie kończymy wycieczkę.


Czwartek 17 sierpnia –  Kuźnice – Nosalowa Przełęcz – Dolina Olczyska

Z uczestnikami spotkamy się przed budynkiem dyrekcji TPN w Kuźnicach w Zakopanem. Trasa prowadzi przez: Kuźnice (przejście przez zespół dworsko-parkowy, gdzie obejrzymy ekspozycje w Wozowni i na reliktach dworu Homolaczów), dalej Nosalową Przełęcz do Doliny Olczyskiej, następnie zielonym szlakiem przez dno Doliny Olczyskiej do Ośrodka Czynnej Ochrony Płazów i Gadów w Jaszczurówce, gdzie zakończymy wycieczkę.


Wtorek 22 sierpnia – Dolina Jaworzynki – Przełęcz między Kopami – Boczań
(wycieczka dla rodzin z dziećmi)

Wycieczkę rozpoczynamy w Kuźnicach przy kasie biletowej u wylotu doliny, a następnie – żółtym szlakiem – idziemy przez Dolinę Jaworzynki na Przełęcz między Kopami (stąd możliwość kontynuowania wycieczki indywidualnie w kierunku Hali Gąsienicowej). Niebieskim szlakiem wracamy przez Skupniów Upłaz do Kuźnic.


Czwartek 24 sierpnia – Dolina Kościeliska – Ścieżka nad Reglami – Dolina Chochołowska

Wycieczkę zaczynamy u wylotu Doliny Kościeliskiej, skąd drogą biegnącą dnem doliny (znaki zielone) dochodzimy do Ścieżki nad Reglami (poniżej Polany Stare Kościeliska), następnie Ścieżką nad Reglami (znaki czarne) idziemy na Przysłop Kominiarski, do Doliny Lejowej oraz do Doliny Chochołowskiej. Wycieczkę kończymy na Polanie pod Jaworki w Dolinie Chochołowskiej.  


Wtorek 29 sierpnia – Dolina Białego – Ścieżka nad Reglami – Sarnia Skała (wycieczka dla rodzin z dziećmi)

Wycieczkę zaczynamy u wylotu Doliny Białego, dalej Ścieżką nad Reglami na Czerwoną Przełęcz, Sarnią Skałę do Polany Strążyskiej. Z Polany Strążyskiej czerwonym szlakiem idziemy w kierunku wylotu doliny, gdzie kończymy wycieczkę.


Czwartek 31 sierpnia – Dolina Jaworzynki – Przełęcz między Kopami – Boczań

Wycieczkę rozpoczynamy w Kuźnicach przy kasie biletowej u wylotu doliny, a następnie – żółtym szlakiem – idziemy przez Dolinę Jaworzynki na Przełęcz między Kopami (stąd możliwość kontynuowania wycieczki indywidualnie w kierunku Hali Gąsienicowej). Niebieskim szlakiem wracamy przez Skupniów Upłaz do Kuźnic.


Dołącz do profilu wydarzenia na Facebooku, gdzie na bieżąco publikować będziemy informacje dotyczące wycieczek!

Drukuj