OŚWIADCZENIE

2 stycznia 2024

Zapraszamy do zapoznania się z oświadczeniem Tatrzańskiego Parku Narodowego dot. koncertu sylwestrowego organizowanego w Zakopanem oraz fajerwerków odpalonych w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

W odpowiedzi na nieprawdziwe informacje opublikowane dzisiaj przez kilka portali dotyczące rzekomego związku TPN z organizacją Sylwestra z Dwójką, pragniemy jasno zaznaczyć, że impreza ta nie odbyła się ani w tym roku, ani w żadnym poprzednim na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Rówień Krupowa, gdzie umiejscowiony jest koncert, znajduje się w centrum miasta, z dala od granic TPN i nie jest „wydzielonym pod imprezę obszarem TPN”. TPN nie ma też możliwości wydawania zgód ani opiniowania organizacji wydarzeń poza swoimi granicami.

W przeszłości jednak aktywnie działaliśmy przeciwko organizacji imprezy sylwestrowej w bezpośrednim sąsiedztwie Parku, pod Wielką Krokwią. Nieustannie apelujemy też do turystów i mieszkańców Podhala o powstrzymanie się od używania petard i fajerwerków w trosce o dobrostan zwierząt. Dzięki naszej szeroko zakrojonej kampanii „Nie strzelaj w sylwestra” wystrzały w samym Parku stały się wydarzeniem incydentalnym.

Niestety jednak taki incydent zdarzył się w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, co zdecydowanie potępiamy. Zidentyfikowanie i ukaranie sprawców jest dla nas priorytetem.

Wszystkich świadków zdarzenia prosimy o kontakt z Tatrzańskim Parkiem Narodowym pod numerem 18 20 23 200 lub poprzez e-mail sekretariat@tpn.pl.

Drukuj