Rekrutacja na maj i czerwiec

25 kwietnia 2022

Ruszamy z rekrutacją na zadania sprzątania szlaków turystycznych w miesiącach maj i czerwiec.

  • Sprzątanie szlaków turystycznych

    Sprzątanie szlaków turystycznych

Celem zadania jest usuwanie odpadów pozostawianych przez turystów na terenie Parku. Śmieci te (głównie opakowania po żywności i napojach) negatywnie oddziałują na przyrodę poprzez zmianę zachowań zwierząt - ptaków i ssaków, które przyzwyczajają się do obcego źródła pokarmu, tworzenie pułapek dla bezkręgowców oraz dostarczanie do gleby i wody szkodliwych substancji.

Zadanie polega na sprzątaniu śmieci ze szlaków turystycznych i ich otoczenia (około 5 metrów wokół szlaku), a także w sąsiedztwie dróg publicznych przebiegających przez teren Parku oraz dostarczeniu zebranych odpadów do wyznaczonego miejsca. Wymaga to pokonywania na piechotę kilku/kilkunastu kilometrów dziennie oraz przenoszenia worka lub plecakoworka. Przy sprzątaniu używa się rękawic roboczych i chwytaków do śmieci. 
Praca w zespołach dwuosobowych; w zależności od wyboru trasy od kilku do kilkunastu godzin dziennie. 

Grafik jest ustalany na bieżąco w zależności od zapotrzebowania i warunków pogodowych.
Za 5 dni pracy 2 dni wolne.

Spotkanie organizacyjne/szkolenie odbędzie się w miejscu zakwaterowania w poniedziałek rano przed rozpoczęciem zadania lub zostanie przeprowadzone zdalnie. O terminie i formie spotkania będzie wysyłane powiadomienie smsem krótko przed przyjazdem.

Ważna informacja - nie należy się nastawiać na częste chodzenie wysoko w góry. 
Najczęściej sprzątane są szlaki dolinne, gdzie jest duży ruch turystyczny (Dolina Kościeliska od Smreczyńskiego Stawu, Dolina Strążyska, Dolina Białego, Droga pod Reglami, Ścieżka nad Reglami, Dolina Chochołowska, Jaskinie w Dolinie Kościeliskiej).
Czasem można połączyć sprzątanie z dłuższą wycieczką, ale nie zawsze jest to możliwe. 

*Może pojawić się inne pilne zadanie niż samo sprzątanie.

Od kandydatów na to zadanie wymaga się:
- dobrej kondycji fizycznej,
- podstawowej znajomości topografii Tatr Polskich i przebiegu szlaków turystycznych,
- znajomości przepisów obowiązujących na terenie TPN.

Niezbędne jest także posiadanie obuwia i odzieży górskiej (buty powyżej kostki z twardą podeszwą, kurtka przeciwdeszczowa, ciepła czapka i rękawiczki).

*Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w zadaniu wyłącznie w formie wolontariatu rodzinnego pozostając pod opieką rodziców/opiekunów.

Bezpłatne zakwaterowanie w warunkach turystycznych w ośrodku „Storczyk” w Kościelisku – Kirach, u wylotu Doliny Kościeliskiej - pięcioosobowe domki letniskowe z wyposażonym aneksem kuchennym i WC. Prysznic w osobnym budynku.
Potrzebny własny ciepły śpiwór. Wyżywienie we własnym zakresie.

Nocleg przysługuje od niedzieli do niedzieli.
Prosimy tak planować przyjazd, żeby był najwcześniej w niedzielę/poniedziałek przed rozpoczęciem zadania, z kolei wyjazd musi być najpóźniej w następną niedzielę. Jeśli są to inne dni, proszę zaznaczyć w kalendarzu zgłoszenia.

Można zapisać się na kilka turnusów.

Można przyjechać samochodem, wtedy w komentarzu należy podać nr rejestracyjny do wystawienia zezwolenia.

Wytyczne dotyczące środków bezpieczeństwa na kwaterze wraz z informacjami na temat dojazdu do kwatery oraz materiały szkoleniowe zostaną wysłane e-mailem po zgłoszeniu.

W przypadku zmiany planów, prosimy o skorzystanie z opcji na swoim koncie "zrezygnuj z zadania", aby nie blokować miejsca innym Wolontariuszom.

Legitymacja Wolontariusza uprawnia do:
- bezpłatnego wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego i oddziałów Muzeum Tatrzańskiego do końca roku kalendarzowego,
- darmowego przejazdu busem na trasie Zakopane-Kiry w czasie pobytu na wolontariacie,
- 20 % zniżki na wydawnictwa TPN.

Zapisy pod linkiem https://tpn.pl/wolontariat/zadania

Drukuj