Zapraszamy na nową wystawę

4 listopada 2022

W Centrum Edukacji Przyrodniczej (ul. Chałubińskiego 42 A, Zakopane) od 15 października można podziwiać wystawę twórczości Walerego Eljasza-Radzikowskiego – artysty zahartowanego Tatrami. Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 30 grudnia br. Zapraszamy!

Miłość gór i jakiś niepojęty czar, który zawsze na mnie one wywierały i wywierają goiły mi rany duszy zadane. Myśl o Tatrach wlewała balsam w ciało moje, a gdym się u ich stóp znalazł, zapominałem o mękach co dopiero przecierpianych.

Artysta malarz Walery Eljasz w ciągu swego życia malował, szkicował, komponował, ilustrował a do tego pisał przewodniki po Tatrach i artykuły do gazet dla zachęcenia Polaków z trzech zaborów do przyjeżdżania w Tatry, aby walcząc z przeszkodami zapomnieć na chwilę o zmartwieniu i wznieść się na wyżynę, zkąd gubi się świat pod stopami.

Na wystawie można obejrzeć obrazy, szkice, panoramy, mapy, fotografie autorstwa Walerego Eljasza oraz dokumenty związane z pracami Towarzystwa Tatrzańskiego, którego Walery był aktywnym działaczem.


Drukuj