Edukacja w nowoczesnym wydaniu

5 maja 2021
Aktualizacja: 30 września 2021

Zmodernizowane Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, to najnowocześniejszy tego typu obiekt w naszym regionie. W środku znajduje się kino 4D, największa w Polsce makieta Tatr, sala odkryć, sklepik z wyjątkowymi górskimi gadżetami i wydawnictwami oraz wiele innych atrakcji. Wstęp jest bezpłatny, zapraszamy!

 • fot. TPN

  fot. TPN

 • fot. TPN

  fot. TPN

 • fot. TPN

  fot. TPN

 • fot. TPN

  fot. TPN

 • fot. TPN

  fot. TPN

Spacer edukacyjny po ośrodku zajmuje niecałą godzinę, podczas której zwiedzający z pewnością się nie znudzą. Pierwszym punktem wycieczki jest największa w Polsce makieta Tatr – prezentacji, która jest na niej wyświetlana, towarzyszy komentarz lektora. Kolejnym etapem spaceru projekcja filmu oraz bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy – tym razem narratorami są tatrzańskie zwierzęta. Uzupełnieniem ekspozycji są filmy przyrodnicze, które pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. Projekcje filmów odbywają się w nowo wybudowanych salach kinowych. Nie są to jednak zwykłe projekcje. Jedna z sal kinowych, w której użyta jest technologia 3D, zapewnia dodatkowe wrażenia – podmuchy „wiatru” czy gwałtowne ruchy fotela. Widzowie dostaną również specjalne okulary, dzięki którym obraz zyska trójwymiarowość.

W trakcie zwiedzania można zajrzeć także do jaskini. Bardzo przypomina prawdziwą, jest tak samo chłodna, sączy się w niej woda. Można w niej posłuchać o tym, co się dzieje w tatrzańskich podziemiach, kto w nich mieszka i dlaczego.

Na dzieci czeka również Sala Odkryć. Mamy w niej gry komputerowe, które uczą orientacji na mapie, ćwiczą pamięć, pomagają rozpoznawać odgłosy zwierząt i ćwiczyć spostrzegawczość. Jeżeli dzieciaki zechcą poskakać jak kozica lub pobiegać po lesie jak jeleń, mogą to zrobić właśnie w Sali Odkryć – znajdą tu gry działające w technice Kinect. Jak wygląda dzień świstaka? To temat gry dla czterech osób, w której gracze stają się świstakami. Sala Odkryć udostępniana jest od wtorku do soboty w godzinach pracy Centrum. Wejścia na salę odbywają się o pełnych godzinach. Ilość miejsc jest ograniczona (max. 40 osób), dlatego należy dokonać przez stronę biletcep.tpn.pl lub przez link na stronie tpn.pl. Chcąc dokonać telefonicznie zmiany w rezerwacji konieczne jest podanie numeru zamówienia, który otrzymują Państwo na podany adres mailowy (tel. 182023312).

Ci, którzy chcą się dowiedzieć czegoś o zasadach ochrony przyrody, mogą obejrzeć krótkie filmy, na przykład o tym, dlaczego w Parku nie ma koszy na śmieci, czemu nie wolno dokarmiać zwierząt, czy kornik jest wrogiem, czy sprzymierzeńcem i wiele innych. Ci, którzy są zainteresowani odkrywaniem i obserwacją elementów przyrody, mogą skorzystać ze stolików interaktywnych. Zasada działania jest prosta. Użytkownik wybiera szufladę z eksponatami – modelami różnych elementów przyrody (m.in. płazów i gadów, skał, szyszek, ptasich jaj). Na stoliku wyświetlana jest prezentacja tematyczna, a zadaniem użytkownika jest ustalenie, jak nazywa się dany eksponat. W trakcie trzeba odpowiedzieć na sporo dodatkowych pytań. Uczy to obserwacji, cierpliwości i logicznego myślenia. Ostatnią atrakcją są stanowiska stereoskopowe. Można w nich oglądać trójwymiarowe zdjęcia przyrody.


Informacje praktyczne:

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN (ul. Chałubińskiego 42a, Zakopane) jest czynne.

Aktualne godziny otwarcia dostępne są na stronie: biletcep.tpn.pl

Wstęp bezpłatny.


Prosimy o zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w działaniu obiektu:

 • przed wizytą w Centrum obowiązkowo zarezerwujcie wejście na stronie biletcep.tpn.pl
 • nie musicie drukować biletu
 • przyjdźcie 15 minut przed rezerwacją
 • poczekajcie na swoją kolej. W środku może przebywać maks. 7 osób
 • kolejne 7-osobowe grupy wchodzą co 20 minut
 • grupy zorganizowane, przebywające razem, mogą wejść na jedno wejście (rezerwacja na 7 osób) lub podzielić się na dwie części

Pamiętajcie także, aby w trakcie wizyty:

 • zakryć usta i nos
 • przy wejściu zdezynfekować ręce
 • zachować dystans społeczny 2 m

Sala odkryć jest nieczynna do odwołania. O wszelkich zmianach będziemy informować.


Rezerwacje wejść na stronie biletcep.tpn.pl lub poprzez link na stronie tpn.pl.  Chcąc telefonicznie dokonać zmiany w rezerwacji konieczne jest podanie daty i godziny rezerwacji lub numeru zamówienia, który otrzymują Państwo na podany adres e-mailowy (18 20 23 312).

Regulamin Centrum

Wirtualny spacer po Centrum

 


Przebudowa została  sfinansowana z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (prawie 8 mln zł dotacji), przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwo Środowiska oraz ze środków własnych TPN.

Drukuj