Bliżej Tatr

Filtr:
 
 
  • Owady - nasi mali pomocnicy

    Kto nie lubi miodu, pysznych owoców, pięknych kwiatów na łące lub w ogrodzie? Warto wiedzieć, że natrętna osa jest pożyteczna, podobnie jak inne owady. Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się, jak pomagać małym skrzydlatym stworzeniom, żeby one mogły pomóc nam. Uczestnicy własnoręcznie wykonają domek dla owadów i usłyszą, jakie kwiaty warto zasiać w ogrodzie, aby odwiedzały go pszczoły.

    warsztaty
    CEP - sala edukacyjna lub ogród
    2 h
    Klasa I, Klasa II, Klasa III, Klasa IV
    Zarezerwuj termin:
  • Zasady w Parku

    W parkach narodowych realizowane są przede wszystkim cele ochrony przyrody. Są to m.in. ochrona bioróżnorodności i procesów przyrodniczych. Tereny parków mogą być udostępnione dla rekreacji i sportu, ale w stopniu niewpływającym negatywnie na przyrodę. Jakkolwiek chcąc skutecznie ją chronić w całej swojej złożoności należy ograniczyć działania gospodarcze człowieka.

    Podczas 3 spotkań omówione zostaną następujące tematy:

    • rola kornika drukarza w ekosystemie leśnym,
    • zasady gospodarowania lasami w parku narodowym, w tym rola martwego drewna,  

    oraz ograniczenia obowiązujące w Parku takie jak:

    • zakaz wprowadzania psów,
    • poruszania się nocą po szlakach,
    • schodzenia ze szlaków.

    Wyjaśnimy również dlaczego na terenie TPN nie ma koszy na śmieci.

    *Z uwagi na konieczność dojazdu zajęcia będą realizowane w szkołach powiatu tatrzańskiego i w mieście Nowy Targ.

    prezentacja multimedialna
    szkoła
    3 x 45 min
    Szkoła średnia
    Zarezerwuj termin:
  • Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?

    Często mówimy, że zimą przyroda śpi. Ale czy w przypadku zwierząt też tak jest? Niektóre rzeczywiście spędzają zimę, śpiąc w swoich zimowych kryjówkach, ale nie wszystkie. Żeby przetrwać niekorzystną porę roku, każde zwierzę musi się odpowiednio przygotować. Część gatunków, które są aktywne zimową porą gromadzi zapasy na czas, kiedy trudno o pokarm. Ale są i takie, które ani nie robią zapasów, ani nie zasypiają. W czasie krótkiej lekcji porozmawiamy o różnych strategiach przetrwania zimy w świecie zwierząt.

    warsztaty
    CEP
    1 - 1,5 h
    Przedszkole, Zerówka, Klasa I

    Brak dostępnych terminów

  • Lawinowe ABC

    Zima w Tatrach to piękny, ale bardzo niebezpieczny okres. Trudno jest wtedy wybrać odpowiedni wariant trasy w terenie. Dlatego należy przygotować odpowiedni sprzęt i dobrać cel w zależności od pogody.  Tematem zajęć jest zagrożenie lawinowe - uczniowie dowiedzą się, co to jest lawinowe ABC ( sonda, detektor, łopata) i nauczą się go używać w Lawinowym Centrum Treningowym PZU na Kalatówkach.

    Zajęcia odbędą się pod warunkiem występowania odpowiedniej pokrywy śnieżnej

    wycieczka + ćwiczenia terenowe
    Kuźnice – Kalatówki (zajęcia terenowe) – Kuźnice
    4-5 h
    Klasa VI, Klasa VII, Klasa VIII, Szkoła średnia, Studia

    Brak dostępnych terminów

  • Park od kuchni

    Teren TPN jest podzielony na 3 strefy ochrony: ścisłą - gdzie chroni się naturalne procesy minimalizując działalność człowieka, czynną - gdzie chroni się półnaturalne ekosystemy m.in. przez wypas i naprawia to co człowiek w historii popsuł, oraz strefę ochrony krajobrazowej, obejmującą własność prywatną i obszary silnie przekształcone w przeszłości (np. Kuźnice). Na obszarze Parku jest 275 km szlaków oraz inne obiekty infrastruktury turystycznej. Obowiązują też ścisłe zasady - które uczestnicy zajęć poznają w terenie.

    * Zajęcia będą przeprowadzone przy dobry warunkach na szlaku

    wycieczka
    Polana pod Krokwią - Dolina Białego - Ścieżka nad Reglami - Kalatówki - Kuźnice
    5 - 6 h
    Szkoła średnia, Studia

    Brak dostępnych terminów

  • Pasterstwo w Tatrach

    Pasterstwo, jedna z najdawniejszych form działalności człowieka w Tatrach, może wywierać duży wpływ na przyrodę, obecnie ograniczone zostało do formy wypasu kulturowego. Wyprawę śladami pasterzy prowadzimy przez polany, na których wypas prowadzi Baca Andrzej Staszel Furtek Polankowy oraz dla porównania na Hali Kondratowej, gdzie wypasu już dawno zaniechano. Poznajemy historię wypasu w Tatrach oraz aktualny wypas kulturowy w relacji z przyrodą i turystyką.

    wycieczka
    Murowanica – Kalatówki – Hala Kondratowa - Kuźnice
    6 h
    Klasa VI, Klasa VII, Klasa VIII

    Brak dostępnych terminów

  • Piętra klimatyczno – roślinne Tatr

    Zależność świata żywego od warunków klimatycznych, piętra klimatyczne i związane z nimi piętra roślinne najpełniej w Polsce są rozwinięte właśnie w Tatrach.  Wyprawa ze szczytu Kasprowego Wierchu (wjazd kolejką) do Kuźnic  to okazja do poznania zagadnień meteorologii i klimatu oraz flory i fauny związanej z różnymi piętrami klimatycznymi i różnym podłożem (granitowym, wapiennym). Uczestnicy dowiedzą się też sporo o klimatycznych uwarunkowaniach turystyki i narciarstwa.

    Uwagi: Opłata za kolejkę

    wycieczka + zajęcia terenowe
    Kuźnice - wjazd kolejką - Kasprowy Wierch – Hala Gąsienicowa – Kuźnice
    6-7 h
    Klasa VI, Klasa VII, Klasa VIII

    Brak dostępnych terminów

  • Po co istnieje park narodowy?

    Idąc do parku narodowego, człowiek często nie zdaje sobie sprawy,  po co on istnieje. Nie do końca jasne są też zasady tam obowiązujące. Dlatego podczas zajęć dzieci dowiedzą się, dlaczego w parku narodowym nie ma koszy na śmieci, czy biwak na terenie chronionym to dobry pomysł i jaki wpływ na życie zwierząt w Tatrach ma obecność psa na szlaku turystycznym.  Na przykładzie Doliny Białego uczestnicy wraz z prowadzącym postarają się odpowiedzieć na pytanie, jakimi prawami rządzi się przyroda w miejscach pozostawionych bez ingerencji człowieka.

    wycieczka + ćwiczenia terenowe
    Trasa Rejon skoczni – Dolina Białego – Wodospady Białego– Rejon skoczni
    3 - 4 h
    Klasa IV, Klasa V

    Brak dostępnych terminów

  • Ślady lodowców

    Współczesny wygląd Tatr w dużej mierze zawdzięczamy lodowcom. Epoka lodowcowa skończyła się około 10 tysięcy lat temu, a w sensie geologicznym to bardzo niedawno. W górach wciąż jest wiele śladów lodowców. Podczas wędrówki prowadzący przybliży uczniom elementy ukształtowania terenu, które są efektem pracy lodowca. Dziedzictwem epoki lodowcowej jest nie tylko krajobraz, ale także świat zwierząt. Schodząc z przełęczy Liliowe, uczestnicy będą wypatrywać kozic i świstaków. Te zimnolubne zwierzęta najchętniej przebywają na wysokogórskich halach i wśród turni. Reliktami, czyli pozostałościami po epoce lodowcowej, są również rośliny - zajęcia pozwolą poznać zarówno ich gatunki, jak i specyficzne przystosowania do trudnego klimatu.

    Uwagi: Opłata za kolejkę

    wycieczka
    Kasprowy Wierch – Przełęcz Liliowe – Hala Gąsienicowa – Boczań – Kuźnice
    6-7 h
    Klasa VI, Klasa VII, Klasa VIII

    Brak dostępnych terminów

  • W tatrzańskim lesie

    Czym się różni jodła od świerka? I jak wygląda liść jesionu? Po tych zajęciach uczniowie będą znali odpowiedź. Nauczą się rozpoznawać również inne drzewa rosnące w tatrzańskim lesie. Dowiedzą się, co nam daje las i jak rozsądnie korzystać z jego bogactwa. A podsumowaniem zajęć będzie drużynowy konkurs z naklejkami, który pomoże w utrwaleniu zdobytych wiadomości.

    warsztaty
    CEP - sala edukacyjna + ogród
    3h
    Klasa II, Klasa III, Klasa IV

    Brak dostępnych terminów

  • Woda z Tatr

    Ekosystemy wodne Tatr łączą się z ekosystemami wodnymi Podhala, a za sprawą migracji wielu gatunków jakość środowiska wodnego na Podhalu wywiera wpływ na stan przyrody w Tatrach.  Przejście wzdłuż potoku znanego im z Podhala w głąb Tatr uzmysławia uczniom łączność przyrody obu obszarów. Badając właściwości fizyczne i chemiczne wody z Tatr i z cieków przepływających w pobliżu swoich miejsc zamieszkania, uczestnicy lepiej rozumieją  potrzebę ochrony przyrody TPN.


    wycieczka
    CEP – Dolina Bystrej – CEP
    4-5 h
    Szkoła średnia

    Brak dostępnych terminów

  • Wycieczka geologiczna

    Góry to skały - niby to oczywiste, ale mało kto zastanawia się co w tym skałach można odnaleźć i jakie tajemnice one skrywają. Zajęcia są okazją do zajrzenia w głąb skał, odkrycia minerałów i skamieniałości. Uczniowie poznają ich genezę i nauczą się je rozróżniać. W drugiej części zajęć będą szukać i rozpoznawać skały w terenie, w drodze na Nosal. Podziwiając piękną panoramę dowiedzą się jak budowa geologiczna wpływa na rzeźbę terenu.

    ćwiczenia terenowe + wycieczka
    Lapidarium ( zajęcia praktyczne) – Nosal – Nosalowa Przełęcz – Kuźnice
    4-5 h
    Klasa VI, Klasa VII, Klasa VIII

    Brak dostępnych terminów

  • Zagospodarowanie turystyczne Tatr

    Uczestnicy zajęć odwiedzą najbardziej zagospodarowaną pod względem turystycznym tatrzańską dolinę. Schroniska, dwie koleje linowe, liczne szlaki i tereny dla narciarzy, a dodatkowo zatłoczone Kuźnice - czy obiekty służące turystom zawsze są bezpieczne dla przyrody? A może gdyby nie one, przyroda byłaby bardziej zagrożona? Zajęcia pozwolą rozwiać te i inne wątpliwości.

    wycieczka
    Kuźnice – Kalatówki – Kuźnice
    3 h
    Klasa V, Klasa VI

    Brak dostępnych terminów

  • Zima w życiu roślin i zwierząt

    Zima to pozornie niekorzystny okres w życiu różnych organizmów. W rzeczywistości wiele z nich jest do niej doskonale przystosowanych na poziomie fizjologicznym oraz zmiany swoich zachowań. Dzięki temu mrozy nie są im straszne. Na zajęciach zastanowimy się dlaczego drzewa zrzucają liście, które zwierzęta zapadają w sen zimowy, a które ucinają sobie jedynie dłuższą drzemkę. Warto też zdawać sobie sprawę, że niektóre gatunki w czasie śnieżnych zim, zasadniczo zmieniają pory aktywności, miejsca żerowania lub inne formy zachowania.

    zajęcia terenowe
    Dolina Strążyska
    3 h
    Szkoła średnia, Studia

    Brak dostępnych terminów

  • Zwierzęta i rośliny Tatr

    Tatrzański Park Narodowy jest miejscem największej w Polsce, a także w całej Europie Środkowej - różnorodności biologicznej. Spotkać tu można liczne gatunki roślin i zwierząt, które nie występują w innych rejonach kraju albo nawet w żadnym innym miejscu na świecie (endemity). Gatunki te, zarówno rośliny,jak i zwierzęta, powiązane są siecią wzajemnych zależności (ekologia), często niezwykle interesujących. Tematem prezentacji są walory przyrodnicze TPN, w szczególności wybrane gatunki roślin i zwierząt oraz ich zwyczaje. Temat jest realizowany podczas 2 spotkań.

    prezentacja multimedialna
    szkoła
    2 x 45 min
    Klasa VI, Klasa VII, Klasa VIII

    Brak dostępnych terminów

  • Zwierzęta Tatr

    W trakcie zwiedzania ekspozycji i ogrodu w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN dzieci dowiedzą się jakie zwierzęta żyją w lesie i na łące, a jakie - wysoko w górach. Poznają odpowiedzi na pytania, czym zwierzęta się żywią, jak spędzają zimę i czy zimowy sen niedźwiedzia jest rzeczywiście bardzo głęboki. A może jednak świstaki są większymi śpiochami? Podczas zajęć podejrzymy na filmach tatrzańskie zwierzęta i spróbujemy odgadnąć, kto porozrzucał łuski z szyszek lub pozostawił tropy układające się w sznureczek. Te i inne tajemnice lasu uczestnicy rozwikłają wspólnie z prowadzącym.

    zwiedzanie ekspozycji, zajęcia w sali i ogrodzie
    CEP - ekspozycja i ogród
    2,5 h
    Klasa I, Klasa II, Klasa III

    Brak dostępnych terminów