Zwiedzanie ostatniej szansy i warsztaty

19 grudnia 2022

Zostało zaledwie kilkanaście dni do zamknięcia wystawy twórczości Walerego Eljasza-Radzikowskiego – artysty zahartowanego Tatrami. Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 30 grudnia. Z tej okazji zapraszamy na zwiedzanie ostatniej szansy, z oprowadzeniem kuratorki wystawy – Renaty Kowalskiej, które odbędzie się 29 grudnia. Jeśli spędzacie czas świąteczny na Podhalu to idealny pomysł na wartościowe zagospodarowanie wolnych dni.

Kiedy: 29 grudnia

Godzina: 10:00 i 13:00

Czas zwiedzania: około godziny

Czas warsztatów: około 30 minut

Miejsce: Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, ul. Chałubińskiego 42a, Zakopane

Po oprowadzaniu kuratorskim zapraszamy najmłodszych na warsztaty plastyczne: „Jak się kiedyś królowie nosili ”. Walery Eljasz był nie tylko piewcą Tatr, ale też znawcą historii. Specjalizował się w kostiumologii historycznej.  Realizował projekt odtworzenia historii ubiorów w Polsce oraz krajach sąsiednich, który miał zachować pamięć o dziedzictwie kulturowym naszego kraju. Opracowywał swoje rysunki, obrazy historyczne, a także książki dotyczące ubiorów oraz umundurowania wojsk polskich. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli samodzielnie zaprojektować strój jednego z królów Polski.

Artysta malarz Walery Eljasz w ciągu swego życia malował, szkicował, komponował, ilustrował a do tego pisał przewodniki po Tatrach i artykuły do gazet dla zachęcenia Polaków z trzech zaborów do przyjeżdżania w Tatry, aby walcząc z przeszkodami zapomnieć na chwilę o zmartwieniu i wznieść się na wyżynę, skąd gubi się świat pod stopami.

Na wystawie można obejrzeć obrazy, szkice, panoramy, mapy, fotografie autorstwa Walerego Eljasza oraz dokumenty związane z pracami Towarzystwa Tatrzańskiego, którego Walery był aktywnym działaczem.


Drukuj