Zapraszamy na wernisaż wystawy

11 października 2022

W najbliższą sobotę, 15 października o godz. 16.30 w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN (ul. Chałubińskiego 42 A, Zakopane) odbędzie się wernisaż wystawy twórczości Walerego Eljasza-Radzikowskiego – artysty zahartowanego Tatrami.

Miłość gór i jakiś niepojęty czar, który zawsze na mnie one wywierały i wywierają goiły mi rany duszy zadane. Myśl o Tatrach wlewała balsam w ciało moje, a gdym się u ich stóp znalazł, zapominałem o mękach co dopiero przecierpianych.

Artysta malarz Walery Eljasz w ciągu swego życia malował, szkicował, komponował, ilustrował a do tego pisał przewodniki po Tatrach i artykuły do gazet dla zachęcenia Polaków z trzech zaborów do przyjeżdżania w Tatry, aby walcząc z przeszkodami zapomnieć na chwilę o zmartwieniu i wznieść się na wyżynę, zkąd gubi się świat pod stopami.

Na wystawie można obejrzeć obrazy, szkice, panoramy, mapy, fotografie autorstwa Walerego Eljasza oraz dokumenty związane z pracami Towarzystwa Tatrzańskiego, którego Walery był aktywnym działaczem. Wystawa dostępna do 30 grudnia br.


Drukuj