Zamknięcia szlaków w rejonie Dolinie Chochołowskiej

20 lutego 2023

Ze względu na wielką potrzebę wzmocnienia ochrony populacji cietrzewi wprowadzamy ograniczenia dla turystów pieszych i narciarzy. Szczegóły poniżej.

Informujemy o:

❌ Stałym zamknięciu od poniedziałku, 20 lutego, szlaku narciarskiego prowadzącego z Polany Chochołowskiej do Bobrowieckiego Żlebu (por. załącznik nr 5 do zarządzenia).
 

❌ Zamknięciu w okresie od 1 marca do 15 maja od zmierzchu do godziny 8:00 rano następujących odcinków szlaków turystycznych:
▪️ Polana Chochołowska - Bobrowiecki Żleb - Grześ (znaki żółte)
▪️ Bobrowiecka Przełęcz - Bobrowiecki Żleb (połączenie ze szlakiem żółtym) - Grześ (znaki niebieskie)
▪️ Grześ - Długi Upłaz - Rakoń (znaki niebieskie).
 
Poniżej zamieszczamy link do zarządzenia Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego nr 11/2023 w sprawie ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego na terenie TPN, w którym są określone zasady dotyczące zasad korzystania ze szlaków pieszych, narciarskich i rowerowych. Wprowadzone zmiany są ujęte w treści zarządzenia w par. 1 ust. 9 oraz w załączniku graficznym nr 5. Zarządzenie wchodzi w życie 20 lutego br: https://bit.ly/ZarzadzenieTPN112023
 
Musimy aktywnie chronić małą populację tatrzańskich cietrzewi. Są na granicy wymarcia. Na naszym terenie żyje już tylko 40 ptaków tego gatunku. Są bardzo płochliwe i niezwykle przywiązane do swoich terytoriów, a pojawianie się ludzi w ich leśnych ostojach zimą i wczesną wiosną płoszy ptaki, naraża je na wielki wydatek energetyczny podczas ucieczki i rozbija tokowiska, nie pojawiają się nowe lęgi. Wielkie znaczenie mają tutaj wybory, które podejmujemy jako turyści, narciarze, skialpiniści. Każda nasz krok, ślad, linia zjazdu - mają znaczenie. To od nas zależy czy przetrwają i teraz mamy ostatni moment, by zacząć działać!
 
 
 

Drukuj