XXIII Konkurs Wiedzy o Pasterstwie za nami

3 grudnia 2021

Dokładnie dwa tygodnie temu, 19 listopada, w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Pasterstwie dla szkół ponadpodstawowych.

 • fot. Anna Pikus TPN

  fot. Anna Pikus TPN

 • fot. Anna Pikus TPN

  fot. Anna Pikus TPN

 • fot. Anna Pikus TPN

  fot. Anna Pikus TPN

 • fot. Anna Pikus TPN

  fot. Anna Pikus TPN

 • fot. Anna Pikus TPN

  fot. Anna Pikus TPN

 • fot. Anna Pikus TPN

  fot. Anna Pikus TPN

Udział w konkursie wzięło 13 drużyn dwuosobowych.  Rywalizacja konkursowa składała się z dwóch etapów: testu wiedzy oraz finału. Finaliści mieli do wykonania zadanie praktyczne dotyczące elementów magii w pasterstwie oraz kalambury. Uczestników oceniało Jury, które reprezentowali: pracownicy TPN (Marek Kot, Beata Bańka, Anna Pikus), Małgorzata Kot – emerytowana pracownica TPN, wieloletnia organizatorka konkursu,  Marta Kula z Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Maria Cukier ze Związku Podhalan – Oddział Zakopane.  Tradycyjnie superarbitrami i ekspertami byli bacowie realizujący wypas kulturowy w Tatrach – Andrzej Knapczyk, Andrzej Staszel Furtek, Jan Jasionek, Stanisław Rychtarczyk, Andrzej Zubek oraz Józef Słodyczka z małżonką.

Pomieszczenia Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN zostały z okazji konkursu udekorowane sprzętami pasterskimi, makatkami i zdobionymi warzechami pasterskimi (efekt konkursów plastycznych organizowanych przy konkursach wiedzy o pasterstwie w ubiegłych latach) oraz robotem w stroju góralskim – z kłabukiem przystrojonym podstolem.

Po otwarciu konkursu i obejrzeniu pokazu opowiadającego o pasterstwie w Tatrach i na świecie, uczestnicy przystąpili do rozwiązywania testu, który wyłonił 3 drużyny finałowe. Te, w finale, musiały się zmierzyć z trudnym zadaniem przyporządkowania zagrożeń ze świata magii pasterskiej do znajdujących się przedmiotów mogących zaradzić tym zagrożeniom. Ponadto przeszli dwie serie  kalamburów, w których uczestnicy musieli odpowiednio przedstawić i trafnie rozpoznać pojęcia związane z pasterstwem tatrzańskim.  W rezultacie udało się wyłonić zwycięzców konkursu:

I miejsce  zajęła  drużyna reprezentująca Zespół Szkół Budowlanych z Zakopanego – Technikum Budowlane. W składzie Ignacy Bobak i Andrzej Stokłosa, pod opieką Heleny Chlebek.

II miejsce zajęła drużyna reprezentująca Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych z Zakopanego – Technikum Informatyczne. W składzie Szymon Kwoczko i Marcin Skwarek, pod opieką Sylwii Dawidziuk.

III miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu. W składzie Karol Miętus i Adam Gąsienica, pod opieką Mateusza Buły.

Równolegle z finałem konkursu wiedzy odbył się także dodatkowy konkurs plastyczny dla pozostałych drużyn. Jego uczestnicy mieli za zadanie opracować mem na temat wypasu kulturowego w TPN.  Jury tego konkursu składające się z pracowników Parku i zaproszonych instytucji wskazało jako zwycięzcę –  drużynę reprezentującą Zespół Szkół Budowlanych z Zakopanego – Szkołę branżową I stopnia. W składzie Szymon Gąsienica i Johann Macura, których opiekunem była Barbara Skrobot-Maklak. Jury konkursu plastycznego wyróżniło również trzy kolejne zespoły: drużynę z Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego z Zakopanego, w składzie Dawid Jarząbek i Jan Cudzich, pod opieką Barbary Skrobot-Maklak, drużynę z Liceum Ogólnokształcącego przy USOR, w składzie Patrycja Jarosz i Paulina Pac, pod opieką Stanisławy Hebdy oraz drużynę  Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych z Zakopanego – Technikum gastronomicznego, w składzie Jan Kluś i Bartłomiej Krzysiak, pod opieką Sylwii Dawidziuk.


Zwycięzcy otrzymali sprzęt turystyczny oraz wydawnictwa TPN, które trafiły także do pozostałych uczestników i gości. Konkurs stał się wspaniałą okazją bezpośredniego kontaktu międzypokoleniowego dla osób zainteresowanych ochroną zarówno dziedzictwa kulturowego, jak i przyrody tatrzańskiej. A poziom wiedzy, jaki zaprezentowali zwycięzcy, zbudził podziw. Gratulujemy wyróżnionym drużynom. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział.


Marek Kot
Dział Edukacji TPN

Drukuj