12 grudnia 2018

XXI edycja konkursu wiedzy o pasterstwie

16 listopada TPN zorganizował XXI edycję konkursu wiedzy o pasterstwie dla uczniów szkół ponadpodstawowych z Podhala.

 Centrum Edukacji Przyrodniczej przy ul. Chałubińskiego na jeden dzień zamieniło się w siedzibę baców i juhasów. Nawet sympatyczny robot, który w stroju parkowca wita zwiedzających, ubrany został na tą okazję w portki bukowe i kierpce, a jego głowę przystroił kapelusz góralski.


 22-osobowe zespoły z trzecich klas gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych  wnikliwie przyglądały się występowi zespołu regionalnego Skibowiańskie Zwyrtliki, w którym znajdowały się ukryte wskazówki dotyczące odpowiedzi. Były też pytania testowe. Gdy jury konkursu, złożone z pracowników TPN, Muzeum Tatrzańskiego, Związku Podhalan i Starostwa Powiatowego w Zakopanem oceniało testy, opiekunowie, goście i młodzież zwiedzali ekspozycję CEP. Po ogłoszeniu wyników testu, do drugiego etapu przeszło 6 zespołów (po 3 zespoły z klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych). Pozostali uczestnicy mieli okazję zmierzyć się w konkursie plastycznym - malowaniu na łyżkach bacowskich. Pierwsze zadanie drugiego etapu odbyło się w ogrodzie roślinności tatrzańskiej obok CEP. Uczestnicy wyposażeni w grabie i worki z sianem musieli wykonać jak najlepsze powrósło, z którego następnie formowali choinki bożonarodzeniowe. Drugim zadaniem finału były tradycyjne już dla tego konkursu kalambury - uczestnicy mieli za zadanie odgadnąć znaczenie terminów związanych z pasterstwem, a następnie przedstawić je w formie rysunku lub pantomimy.

W kategorii klas gimnazjalnych wygrał zespół z SP Sierockie, przed Prywatnym Gimnazjum „Betlejem” z Zakopanego i Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyli uczniowie Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej w Zakopanem, przed Zespołem Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem i Technikum Architektury Krajobrazu w Zakopanem.

Tradycyjnie rolę superarbitrów w konkursie pełnili bacowie prowadzący wypas kulturowy w TPN. Nagrodami w konkursie były m.in. plecaki ufundowane przez firmę Regatta, wydawnictwa TPN oraz tradycyjne wyroby drewniane związane z pasterstwem. Uczestnicy otrzymali także pamiątkowe koszulki.


Małgorzata Kot, Marek Kot

Drukuj