30 maja 2018

Wybierasz się w Tatry w Boże Ciało? Przeczytaj!

Przed nami kolejny długi weekend. W trosce o to, aby wszystkim udało się bez większych komplikacji dotrzeć do wybranego celu i miło spędzić czas, prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami.

  1. Na szlak wyrusz jak najwcześniej. Unikniesz korków, kolejek do kas i tłoku na szlaku.
  2. Jeśli masz możliwość, korzystaj z transportu zbiorowego. Unikniesz problemów z dojazdem i opłat związanych z parkowaniem. W kierunku szlaku do Morskiego Oka, jak i innych dolin tatrzańskich jeździ wiele busów, a na terenie miasta Zakopane działają miejskie linie autobusowe.
  3. Przez wyjazdem skontaktuj się z naszym Punktem Informacji Turystycznej (tel. (+48) 18 20 23 300, e-mail infotur@tpn.pl), gdzie otrzymasz wszystkie potrzebne informacje.
  4. Przed dokonywaniem płatności (parking, bilety wstępu do Parku) przygotuj w miarę możliwości odliczoną kwotę oraz dokumenty uprawniające do zniżki lub zwolnienia z opłat. Dzięki temu obsługa w tych punktach będzie sprawniejsza i zabierze mniej czasu.
  5. Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony tpn.pl, gdzie oprócz aktualnych informacji o warunkach na szlakach, wydarzeniach itp. znajdziesz wiele cennych wskazówek przed wyprawą w Tatry.
  6. W trakcie pobytu pod Tatami zainstaluj aplikację Ostrzegator oraz włącz stację RMF FM lub Radio Kraków – będziesz na bieżąco informowany o sytuacji w Morskim Oku. Informacje o warunkach na drogach i szlakach pojawiać się też będą w komunikacie turystycznym: tpn.pl oraz na naszym Facebooku i Twitterze (@Tatrzanski_PN).
  7. W godzinach szczytu służby – Policja, Straż Parku, Straż Pożarna – będą kierowały ruchem na drodze dojazdowej do Morskiego Oka i informowały o możliwościach zaparkowania. Dostosuj się do ich poleceń. Nie parkuj na poboczu drogi, zwiększy to utrudnienia w ruchu drogowym!
  8. Jeśli wybierasz się na Słowację, najlepiej całkowicie omiń odcinek drogi Wierch Poroniec – Łysa Polana. Polecamy skorzystać z przejść drogowych Jurgów i Chochołów.

Uwaga kierowcy autokarów – może nie być możliwości wjazdu na parking na Palenicy Białczańskiej. Miejscem postoju dla autokarów będzie parking na Łysej Polanie (stare przejście graniczne). Zalecamy wcześniejszy przyjazd – w razie zapełnienia i tego parkingu kierowcy będą musieli szukać innego dozwolonego miejsca na zaparkowanie. Osoby przywiezione przez autokary ok. półtorakilometrowy odcinek z Łysej Polany na Palenicę Białczańską będą mogły pokonać pieszo lub skorzystać z kursujących na tym odcinku busów.

Bilety wstępu do Parku! Działają już e-bilety i zachęcamy do ich wcześniejszego zakupu – dzięki temu nie będziesz musiał stać w kolejce do kasy. Należy wziąć pod uwagę, że na terenie TPN nie zawsze jest dostępny internet. W punktach wejścia do Parku zostaną uruchomione dodatkowe stanowiska do kontroli biletów i bezpłatnych wejść lub osoby z e-biletami będą obsługiwane (kontrola biletu) poza kolejką.

W Boże Ciało 31 maja nie będą jeździły wozy konne na drodze do Morskiego Oka, dorożki w Dolinie Chochołowskiej i Kościeliskiej. Nie będzie też kursowała kolejka "Rakoń" w Dolinie Chochołowskiej.

Dołożymy wszelkich starań, by Twoje dotarcie na szlak było możliwie bezproblemowe, wiele zależy od natężenia ruchu. Musisz jednak liczyć się z tym, że na drogach dojazdowych i szlakach będzie tłoczno.


Drukuj