Uwaga, burze!

22 sierpnia 2019

Uwaga, szlak turystyczny z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont jest nieczynny do odwołania! Szlak i sztuczne ułatwienia po dzisiejszej burzy wymagają przeglądu! Przebywanie w tym miejscu jest niebezpieczne!

  • Uwaga, zamknięty szlak!

    Uwaga, zamknięty szlak!

Turysto, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Wychodząc w Tatry zapoznaj się z prognozą pogody. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia oraz w okolicy cieków wodnych!


Poniżej przypominamy kilka ważnych zasad zachowania w czasie burzy.

Prawdopodobieństwo, że turysta górski zostanie porażony piorunem na szlaku, jest realne! Burze w górach występują częściej niż na nizinach, a ukształtowanie górskiego terenu sprawia, że jeśli burza zastanie turystów w miejscu znacznie wystającym ponad otoczenie – na przykład na szczytach czy graniach – to prawdopodobieństwo porażenia będzie znacznie większe.

Burza w górach to najgroźniejsze zjawisko tatrzańskiego lata. Uderzenia pioruna zdarzały się i na wyniosłych szczytach, i na bezpiecznej – zdawałoby się – ścieżce wokół Morskiego Oka. Burze najczęściej występują w czerwcu i lipcu w godzinach południowych.

➡ Dobrym zwyczajem jest wczesne rozpoczynanie wycieczki.

➡ Zauważywszy objawy zbliżającej się burzy, należy jak najszybciej najbliższym szlakiem zejść z grani lub ze szczytu w dolinę. Nie należy zwlekać ani chwili. Piorun może uderzyć nie tylko bezpośrednio pod burzową chmurą, ale i w odległości kilku kilometrów od jej krawędzi – przy czystym niebie i słońcu świecącym nad nami.

➡Gdy mimo wszystko burza nas zaskoczy, nie wolno się chować do mokrych żlebów lub pod skalne okapy ani opierać o skałę.

➡Należy usiąść na plecaku i, podkurczając nogi, zwinąć się „w kłębek”.

➡Należy zabezpieczyć się też od deszczu, aby uniknąć wychłodzenia.

➡Grupa turystów powinna się rozproszyć – nie siadać obok siebie!


Polecamy Wam broszurę, którą jakiś czas temu wydaliśmy wspólnie z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym –„Burze. Profilaktyka, bezpieczeństwo, zasady postępowania”, pomoże Wam ocenić ryzyko nadejścia burzy, podjąć odpowiednie kroki w przypadku, gdy burza zastanie nas w górach, a także podpowie, jak udzielić pomocy osobie porażonej piorunem.

 

Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach, swoich umiejętności i doświadczenia.

Drukuj