Ulotka UWAGA, LAWINY

10 stycznia 2014

W ramach akcji Lawinowe ABC ukazała się ulotka „Uwaga, lawiny”. Jest ona dostępna nieodpłatnie w Punkcie Informacji Turystycznej Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz punktach sprzedaży biletów wstępu do TPN.

  • Ulotka UWAGA, LAWINY

    Ulotka UWAGA, LAWINY

Ulotka jest tłumaczeniem szwajcarskiego oryginału, wydanego przez Zarząd Zespołu Szkoleniowego „Zapobieganie lawinom w sportach śnieżnych”, w którego skład wchodzą takie instytucje, jak m.in. Instytut Badania Śniegu i Lawin w Davos, Szwajcarski Klub Alpejski, Federalny Urząd Sportu (BASPO) Szwajcarski Związek Przewodnicki, Armia Szwajcarska, Szwajcarski Związek Narciarski. Wydawcą polskiego przekładu jest Tatrzański Park Narodowy. Polska wersja ulotki powstała dzięki zaangażowaniu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (tłumaczenie z jęz. niemieckiego: Piotr Konopka – ratownik TOPR, opracowanie merytoryczne: Piotr Konopka, Jan Krzysztof – TOPR). Treść ulotki skonsultowana została przez Służbę Lawinową TOPR i Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich oraz dostosowana do warunków tatrzańskich, tzn. wzbogacono ją o zdjęcia tatrzańskie oraz informacje i numery telefonów przydatne w Tatrach.

Stanowi kompendium wiedzy na temat lawin, zasad bezpieczeństwa zimą w górach oraz postępowania w razie wypadku lawinowego. Ulotka nie powinna być jedynym źródłem informacji dla użytkowników gór. Wiedza na temat lawin i bezpiecznych zachowań zimą w górach powinna być pogłębiana w teorii i praktyce przez lata, najlepiej pod okiem fachowców.

Ulotkę można nieodpłatnie pobierać z Punktu Informacji Turystycznej TPN przy ul. Chałubińskiego 44 (rondo Jana Pawła II, tzw. rondo kuźnickie). Jest także dostępna w punktach sprzedaży biletów TPN oraz dystrybuowana poprzez partnerów akcji Lawinowe ABC.

Na stronie akcji www.lawinoweabc.pl ulotkę pobrać można w PDF-ie. 

Drukuj