Trzecie wydanie „Jak dawniej po Tatrach chadzano” Krzysztofa Pisery już w sprzedaży!

14 sierpnia 2013

„Jak dawniej po Tatrach chadzano” to obszerny wybór dziewiętnastowiecznej tatrzańskiej literatury wspomnieniowej, bogato ilustrowany fotografiami i rycinami. Krzysztof Pisera powiązał swymi komentarzami starannie dobrane cytaty, znane i mniej znane. Powstała księga pamiątkowa. Można ją czytać od deski do deski albo otwierać na chybił trafił, przenosząc się w epokę, która wywarła przemożny wpływ na kulturę polską XX wieku i tkwi w nas do dzisiaj. Powspominajmy Tatry, jakich już nie ma, posmakujmy wrażeń, których nie zaznamy.

  • "Jak dawniej po Tatrach chadzano" Krzysztof Pisera

Antoni Kroh w recenzji wcześniejszego wydania, opublikowanej w „Nowych Książkach” tak oddawał atmosferę dawnych czasów wyłaniającą się z kart książki: „Kobiety w spódnicach do ziemi, wytwornych kapeluszach, haftowanych góralskich serdakach. Patrzą w dal zachwyconym wzrokiem. Panowie stroszą wąsy, marszczą brwi, krzepko dzierżą ciupagi. Plecaków nie mają, no pewnie, od dźwigania przecież są tragarze. Parę kroków dalej przewodnicy, w ubiorach (nie kostiumach) podhalańskich, też odpoczywają, przycupnęli nieco z boku, ale nawet w takiej chwili czujnie pozierają na gości. W tle skały, kosówka, niewyraźne sylwetki kozic, na niebie orły. Wycieczka tatrzańska ze starej fotografii. Wiek XIX. Gdyby ktoś powiedział tym ludziom, że za sto lat u wylotu tatrzańskich dolin będą sprzedawane bilety wstępu, jak na stadion, miliony biletów rocznie, pewnie zafrasowaliby się o zdrowie psychiczne rozmówcy”.

Publikację zaopatrzono w mapki, opis zapomnianych schronów i skalnych koleb, noty biograficzne wybitniejszych postaci związanych z Tatrami, listę ówczesnych przewodników oraz – znakomity pomysł, rzadkość w tego rodzaju publikacjach – informacje o systemie walutowym obowiązującym w Galicji w drugiej połowie XIX wieku, cenach niektórych artykułów i wysokości zarobków.

Promocja książki oraz nowego ekskluzywnego wydania mapy starostwa spiskiego (z roku około 1762) odbędzie się dzisiaj o godz. 16 w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przy ul. Chałubińskiego 42.

Książkę można zamówić na naszej stronie sklep.tpn.pl lub bezpośrednio http://bit.ly/1bNfSOO

Drukuj