11 maja 2020

Tłoczny weekend w Tatrach

Za nami pierwszy względnie pogodny weekend po otwarciu tatrzańskich szlaków. Ruch turystyczny był znacznie większy niż tydzień wcześniej. Łącznie w Tatry weszło 17 993 osób (dane nie obejmują Doliny Chochołowskiej oraz wjazdów kolejką na Kasprowy Wierch).

  • Swoje śmieci wynośmy ze sobą, szczególnie takie!

    Swoje śmieci wynośmy ze sobą, szczególnie takie!

W piątek 8 maja w Tatry weszło 3063 osób, w sobotę 8215 osób, a w niedzielę 6715 osób. Tradycyjnie największym powodzeniem cieszył się szlak do Morskiego Oka (piątek – 1017 osób, sobota – 2963 osoby, niedziela – 2245 osób) i do Doliny Kościeliskiej (piątek – 558 osób, sobota – 1357 osób, niedziela – 1072 osoby), wszędzie jednak ruch turystyczny był spory.

 –  Niestety nasze obserwacje nie napawają optymizmem. Część osób stosuje się do zaleceń, ale wielu turystów je lekceważy. Wprawdzie w lasach nie ma obowiązku zasłaniania nosa i ust, warto je jednak zasłonić, kiedy widzimy, że wokół jest dużo ludzi. A tak właśnie było w ten weekend na najpopularniejszych szlakach. Jest też duży problem z zachowaniem społecznego dystansu. Apelujemy o rozwagę. Pamiętajmy, że w Tatry przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Jak widzimy na przykładzie innych krajów europejskich często to właśnie miejscowości turystyczne były ogniskami zakażenia. Dotychczas nasze służby ograniczały się do pouczeń, ale po dzisiejszym spotkaniu sztabu kryzysowego mogę przekazać informację od Policji, która podkreśla, że będzie stanowczo interweniować w przypadkach niestosowania nakazów  – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. – Wraca również problem śmiecenia, niestety znajdujemy na szlakach nowy typ śmieci – maseczki jednorazowe. To dobrze, że ktoś zdecydował się maseczkę wziąć, należy ją jednak wynieść ze sobą.

Obserwujemy zwiększony udział biletów elektronicznych, ze względów bezpieczeństwa rekomendujemy tę formę zakupu. Bilety można kupić przez stronę tpn.pl oraz aplikacje SkyCash i mPay. Prowadzona jest również tradycyjna sprzedaż okienkowa, ale apelujemy o zachowanie dystansu w kolejce do punktu wejścia.

Zachęcamy do zabierania własnego prowiantu, na razie większość punktów gastronomicznych jest zamknięta (podobnie jak w całym mieście), a tylko część schronisk prowadzi sprzedaż okienkową. Infrastruktura w Parku nie jest dezynfekowana, warto o tym pamiętać i unikać dotykania barierek, ławek, stołów, bez zabezpieczenia w postaci rękawiczek. Po powrocie należy dokładnie umyć ręce. Pracujemy nad wdrożeniem nowych zasad sanitarnych dotyczących obiektów i infrastruktury (punkty wejścia i toalety), tak żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo odwiedzającym TPN. Przypominamy także, że transport konny na drodze do Morskiego Oka nie został przywrócony – należy o tym pamiętać, planując wycieczkę nad najpopularniejsze tatrzańskie jezioro.

Jak zawsze przypominamy: przed wyjściem w góry sprawdzajmy komunikat turystyczny na stronie internetowej TPN: tpn.pl, poruszajmy się wyłącznie szlakami turystycznymi, swoje śmieci wynieśmy ze sobą, nie dokarmiamy i nie płoszymy zwierząt. Punkt Informacji Turystycznej oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN pozostają zamknięte do czasu wprowadzenia odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Informacji turystycznych udzielamy mailowo: infotur@tpn.pl oraz telefonicznie: 18 20 23 300.


Kontakt dla mediów:

Paulina Kołodziejska: 607 601 985; pkolodziejska@tpn.pl
Ewa Holek-Krzysztof: 885 972 700; eholek@tpn.pl

Drukuj