Tatrzański Park Narodowy – odkryj go na nowo z NIEMAPĄ

1 czerwca 2021
Aktualizacja: 10 czerwca 2021

Spojrzenie w Morskie Oko, wyprawa tropem jaszczurów, przejście labiryntów w Jaskini Mylnej czy liczenie owiec na Rusinowej Polanie – to tylko niektóre z atrakcji czekające na najmłodszych turystów w Tatrzańskim Parku Narodowym. Uroki tego miejsca warto odkrywać z najnowszą NIEMAPĄ – kreatywnym przewodnikiem dla rodzin, zachęcającym do spacerów i wycieczek po górskich szlakach, który dodatkowo uwrażliwia turystów na ochronę przyrody. Na NIEMAPĘ Tatrzańskiego Parku Narodowego składają się zabawne ilustracje Patriciji Bliuj-Stodulskiej, angażujące gry, ciekawostki i legendy, które wciągają najmłodszych w świat Tatr.

W Tatrzańskim Parku Narodowym natura i urozmaicony krajobraz dają nieskończone możliwości spędzania tam czasu. Twórcy NIEMAPY udowadniają, że zwiedzanie to nie tylko wielogodzinne spacery, ale też masa przygód:  Można wcielić się w  detektywa i w Tatrzańskim Lapidarium sprawdzić, co góry mają w środku, można stworzyć górską mapę ciszy, odnaleźć Śpiącego Rycerza lub zostać grotołazem w Jaskini Obłazkowej i Raptawickiej. Miłośnicy wspinaczek ucieszą się z wyprawy nad Czarny Staw pod Rysami, smakosze na pewno skuszą się na oscypki i bundz prosto z bacówki, a mali odkrywcy będą bacznie wypatrywać śladów smoka w Smoczej Jamie czy potwora z Morskiego Oka. Każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Joanna Studzińska z Kolektywu Mamy Projekt.

NIEMAPA Tatrzańskiego Parku Narodowego daje też praktyczne wskazówki, jak zwiedzać w sposób ekologiczny i zrównoważony – z głową (nie tylko w chmurach) i miłością do natury. – Stworzenie Niemapy po naszym parku  planowaliśmy od dawna. Świetnym pretekstem okazała się kampania, którą właśnie prowadzimy, a która ma pokazać, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za Tatry, ale w ogóle za nasze otoczenie. I duzi, i mali – podkreśla Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na małych turystów czeka ekogra oraz lista rzeczy, które warto zabrać na piesze górskie wycieczki. Dzieci dowiedzą się też, kim jest przewodnik górski, czym zajmuje się ratownik TOPR i poznają pracownika TPN, który na co dzień dba o lasy, góry i zwierzęta. Razem z niedźwiedziem z kampanii TPN „Kto to widział” będą wypatrywać i sprzątać śmieci na górskich szlakach.

Niemapę Tatrzańskiego Parku Narodowego odbierzecie za darmo m.in. w Punkcie Informacji Turystycznej TPN,  Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, w punktach wejść do Parku oraz w obiektach noclegowych zrzeszonych w programie „Gotowi w Góry”. Kreatywny przewodnik pojawi się również 27 czerwca na festiwalu Moc Gór. NIEMAPĘ można też znaleźć w sieci – wersja online jest dostępna na stronie: niemapa.pl.

Projekt „NIEMAPA Tatrzańskiego Parku Narodowego” został dofinansowany ze środków finansowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


*NIEMAPA to seria kreatywnych przewodników dla rodzin. Skonstruowane są tak, by pomagać animować dorosłym wspólny czas z dziećmi i uczyć przez zabawę. Służą do wspólnego odkrywania polskich miast i regionów. Na stronie niemapa.pl dostępnych jest już ponad 20 przewodników m.in. po Łodzi, Gdańsku, Warszawie czy Dolnym Śląsku.

Drukuj