Tatry dla wszystkich

5 grudnia 2022

Pod takim tytułem ruszył projekt, który zwiększy dostępność Tatr dla osób z niepełnosprawnościami.

W ramach projektu będą organizowane wycieczki i zajęcia edukacyjne dla osób z niepełnosprawnościami, ale także szkolenia dla pracowników Parku i podmiotów zaangażowanych obsługę. Centrum Edukacji Przyrodniczej, Punkt Informacji Turystycznej oraz punkty wejścia do Doliny Strążyskiej i Doliny Małej Łąki zostaną wyposażone w pętle indukcyjne, czyli system wspomagania słuchu. Materiały edukacyjne wyświetlane w Centrum będą przetłumaczone  na język migowy, pojawią się audiodeskrypcje, wydany zostanie przewodnik po najpopularniejszych szlakach tłumaczony na polski język migowy. Bardzo istotnym elementem projektu będzie przystosowanie Doliny Strążyskiej do potrzeb osób poruszających się na wózkach oraz z problemami wzroku. Aby umożliwić osobom z niepełnosprawnością czterokończynową poruszanie się po górach, kupione zostaną dwa urządzenia Joelette, wykorzystywane do transportu (to rozwiązanie było już testowane w Tatrach). A dodatkowo w planach jest stworzenie niezwykłej wystawy „Ciemność i cisza – o zwierzętach, które nie widzą i nie słyszą”.

Więcej informacji na o projekcie można będzie znaleźć na stronie tpn.pl oraz na parkowych profilach w mediach społecznościowych. Tam też będą się pojawiać informacje o postępach prac.

Przedsięwzięcie grantowe pn. „Tatry dla wszystkich – zwiększenie dostępności przestrzeni TPN dla osób z niepełnosprawnościami” finansowane jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Obszar chroniony, obszar dostępny”.

Drukuj