Przydatne wskazówki i zasady dla skiturowców

27 stycznia 2023
Aktualizacja: 20 lutego 2023

Zima w Tatry zawitała już na dobre i na szlakach obserwujemy coraz większy ruch skiturowy. W trosce o dobro przyrody i bezpieczeństwo narciarzy przypominamy kilka zasad, którymi należy się kierować podczas narciarskich wycieczek.

Wybierając się w Tatry na skitury należy mieć na uwadze, że znajdujemy się w wyjątkowym miejscu – parku narodowym. Pamiętaj, by przed wejściem na teren Parku zapoznać się z mapą terenów udostępnionych dla turystyki narciarskiej i narciarstwa oraz ich oznakowaniem.

 • Turyści na nartach/splitboardach mogą poruszać się po wszystkich (z nielicznymi wyjątkami), udostępnionych szlakach turystycznych pod warunkiem występowania odpowiedniej pokrywy śnieżnej zabezpieczającej roślinność i glebę przed oddziaływaniem narciarstwa.
 • Dodatkowo, w okresie zimowym dla skiturowców udostępniane są szlaki narciarskie. Ich gęsta sieć znajduje się w górnej części Doliny Bystrej, a dokładnie w Dolinie Goryczkowej i Kondartowej (mapka). Kolejny szlak szlak prowadzi dawną nartostradą z Hali Gąsienicowej do Kuźnic (mapka). W Dolinie Chochołowskiej udostępniono szlak narciarski z Rakonia do Doliny Wyżniej Chochołowskiej (mapka).
 • Część szlaków narciarskich jest jednokierunkowa, tam należy się poruszać zgodnie z określonym kierunkiem. Pamiętaj, szlaki turystyczne: Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch i Dolina Gąsienicowa – Przełęcz Liliowe, dla turystyki narciarskiej udostępnione są wyłącznie do podejścia.
 • Szlaki narciarskie oraz kierunki obowiązujące na poszczególnych szlakach przedstawiają podlinkowane wyżej mapki, stanowiące załączniki (3,4,5) do Zarządzenia nr 11/2023 Dyrektora TPN w sprawie ruchu pieszego, rowerowego oraz uprawiania narciarstwa na terenie TPN.

 • Na szlakach turystycznych obowiązuje zasada pierwszeństwa ruchu pieszego, a na dwukierunkowych szlakach narciarskich, pierwszeństwo ruchu podejściowego.
 • Szlaki narciarskie oznakowane są pomarańczowymi kierunkowskazami, na których wskazane jest miejsce docelowe oraz odległość do niego. Szlak na Kasprowy Wierch powyżej Niżniej Goryczkowej Równi dodatkowo oznakowany jest również małymi strzałkami kierunkowymi (bez opisów).

 • W związku z bardzo dużą popularnością wśród skiturowców Kasprowego Wierchu - przypominamy o obowiązujących przepisach zabraniających podchodzenia nartostradą. Służy ona wyłącznie do zjazdu, a poruszanie się w przeciwnym kierunku stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla zjeżdżających, jak i podchodzących.
 • W okresie udostępniania narciarskiej trasy zjazdowej w Dolinie Goryczkowej jest wyznakowany podejściowy szlak narciarski z Niżniej Goryczkowej Równi na szczyt Kasprowego Wierchu. Podchodząc, należy poruszać się wzdłuż krawędzi trasy, za pomarańczowymi tabliczkami i strzałkami kierunkowymi. Nie wolno podchodzić środkiem trasy. Szlak ten prowadzi w obrębie obszaru udostępnionego dla narciarstwa zjazdowego ale poza utrzymywanymi trasami. Jego przebieg zaznaczono również w terenie tyczkami. Dokładny przebieg szlaku przedstawia mapka.
 • Skiturowcy wybierający się na wycieczkę w rejon Kasprowego Wierchu, chcąc sprawdzić kierunek danego szlaku narciarskiego, mają do dyspozycji w terenie tablice z mapami (m.in. w Kuźnicach), na których zaznaczone są obowiązujące na danym szlaku narciarskim kierunki poruszania się oraz ich przebieg.
 • Mapki ze szlakami narciarskimi w rejonie Kasprowego Wierchu oraz zasadami obowiązującymi narciarzy i snowboardzistów można bezpłatnie otrzymać w Punkcie Informacji Turystycznej TPN (ul. Chałubińskiego 44) oraz w niektórych wypożyczalniach sprzętu narciarskiego.

 • Przypominamy, że okresie zimowym na szlakach turystycznych obowiązuje oznakowanie letnie. Zimą szlaki turystyczne nie są utrzymywane ani dodatkowo oznakowane. Powyżej górnej granicy lasu oznakowanie czesto jest niewidoczne i poruszanie się w okresie zalegania pokrywy śnieżnej wymaga od turystów dokładnej znajomości przebiegu szlaku i doświadczenia w turystyce zimowej.

Zasady uprawiania turystyki narciarskiej na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego reguluje Zarządzenie nr 11/2023 Dyrektora TPN w sprawie ruchu pieszego, rowerowego oraz uprawiania narciarstwa na terenie TPN.

W przypadku niejasności lub dodatkowych pytań zadzwoń do Punktu Informacji Turystycznej TPN: tel. 18 202 33 00 (07:30–16:30) lub odwiedź stronę internetową: tpn.pl/zwiedzaj/narciarstwo.

Dziękujemy za wsparcie naszych działań.

Fot. Danuta Wojciechowska, TPN

 

Drukuj