Przed nami XXIV Konkurs wiedzy o pasterstwie

18 października 2022

Tatrzański Park Narodowy zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych do uczestnictwa w XXIV Konkursie wiedzy o pasterstwie. Konkurs odbędzie się 18 listopada (piątek) 2022 roku o godz. 10.00 w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN w Zakopanem, ul. Chałubińskiego 42 A. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody!

Owce udomowiono jako drugie po psach zwierzęta, a stało się to już 11 tysięcy lat temu. Migracje wołoskie przyniosły ze sobą wypas owiec w Tatry, a kontynuacją tych tradycji jest wypas kulturowy.  Obecność owiec i ich pasterzy, zapach watry, krajobraz polan z szałasami pasterskimi, dźwięk dzwonków zawieszonych na szyjach wypasanych zwierząt, smak oscypka, żentycy czy bryndzy są wartościami, bez których trudno wyobrazić sobie nasze Tatry.  Pasterstwo w Tatrach to jednak nie tylko ochrona tradycji i dziedzictwa kulturowego, ale też sposób na zachowanie niezwykle cennych ekosystemów związanych z wypasem. Sposób na to, aby tatrzańskie polany pokrywał wiosną gęsty dywan dorodnych krokusów, a także sposób na edukację na tematy historyczne, etnograficzne i przyrodnicze.

Już od prawie ćwierć wieku docieramy z tym przekazem do młodzieży szkół ponadpodstawowych, a pomagają nam w tym przedstawiciele instytucji i samorządów związanych z pasterstwem, zwłaszcza najlepsi z najlepszych eksperci do spraw wypasu oraz  Bacowie realizujący w TPN wypas kulturowy.

Warunki uczestnictwa:

Szkoła deleguje 2-osobową reprezentację uczniów. Zadaniem uczestników (zespołów 2-osobowych) będzie w pierwszym etapie wykazanie się wiedzą o pasterstwie w Tatrach. Do finału wchodzą trzy najlepsze zespoły. Finaliści poza wiedzą teoretyczną i praktyczną wykazać się muszą umiejętnością prostego rysunku, którym ilustrować będą hasła związane z pasterstwem.

Zgłoszenia reprezentacji do udziału w konkursie prosimy składać do 15  listopada 2022 roku (wtorek) pocztą elektroniczną e-mail: markot@tpn.pl lub pocztą tradycyjną na adres Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, ul. Chałubińskiego 42a, 34-500 Zakopane z dopiskiem „Konkurs Wiedzy o Pasterstwie” lub dostarczyć osobiście do Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN . W dniu konkursu uczniowie niepełnoletni powinni dostarczyć podpisaną przez opiekunów ustawowych (rodziców) zgodę na udział w konkursie, a uczniowie pełnoletni podpisaną przez siebie zgodę na udział w konkursie. Wzór w załącznikach. Dane uczestników będą zabezpieczone zgodnie z zasadami RODO. Sprawami organizacyjnymi konkursu zajmuje się Marek Kot.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.


ZAŁĄCZNIKI:

1. Regulamin XXIV edycji Konkursu

2. Załącznik nr 1 os. niepełnoletnia

3. Załącznik nr 2 os. pełnoletnia

Drukuj