19 marca 2019

Po raz kolejny sadzimy rodzime gatunki drzew i krzewów w Zakopanem!

W trosce o rodzimą przyrodę oraz poprawę jakości powietrza Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Burmistrz Miasta Zakopane zachęcają mieszkańców do wzięcia udziału w akcji edukacyjnej sadzenia rodzimych drzew i krzewów.

Organizatorzy akcji przygotowali darmowe sadzonki drzew i krzewów rodzimych gatunków. Aby je otrzymać, należy przynieść odpady, które zamiast do pieca trafią do recyklingu –makulatura, plastikowe butelki, folie i meble drewniane lakierowane lub pokryte farbą (odpady wielkogabarytowe). Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na problem spalania śmieci i jego szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Odpady można oddawać do 31 marca w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) przy ul. Wojdyły 25 (Olcza) w Zakopanem, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 17:00 oraz w soboty w godzinach od 7:00 do 13:00. W zamian za przyniesione odpady, mieszkańcy otrzymają kupony uprawniające do odbioru sadzonek roślin, w ramach akcji zaplanowanej na 10 i 11 maja. W sobotę 11 maja na terenie Dolnej Równi Krupowej w rejonie parkingu Urzędu Miasta Zakopane, mieszkańcy będą mogli wymienić kupony na sadzonki roślin.

Odpady przyjmowane w ramach akcji:
• MAKULATURA (kartony i opakowania kartonowe, tektura, gazety, czasopisma kolorowe, itp.),
• BUTELKI PLASTIKOWE (butelki PET, opakowania plastikowe po chemii gospodarczej),
• FOLIA (reklamówki jednorazowego użytku, folia spożywcza, worki foliowe),
• MEBLE DREWNIANE LAKIEROWANE LUB POKRYTE FARBĄ (odpady wielkogabarytowe).
Zasady oddawania odpadów w punkcie PSZOK są bardzo proste – odbywają się w trybie samoobsługi. Na podstawie ilości odebranych odpadów, pracownicy PSZOK-u będą wydawać kupony uprawniające mieszkańców do odbioru sadzonek roślin. Dodatkowo, w dniu akcji edukacyjnej, dla dzieci przewidziano konkurs ekologiczny, w którym nagrodami także będą wybrane sadzonki roślin udostępniane przez TPN.

Sadzonki roślin dostępne w ramach akcji to: sosna limba, jodła pospolita, klon jawor, buk pospolity, kosodrzewina, cis pospolity, bez czarny, sosna zwyczajna, świerk pospolity, porzeczka alpejska, modrzew europejski, brzoza brodawkowata, róża dzika.


Drukuj