Po PoSzlakach

27 października 2022
Aktualizacja: 28 października 2022

Pod koniec września zakończyła się tegoroczna akcja edukacyjna PoSzlaki realizowana przez Tatrzański Park Narodowy we współpracy z PKL Kasprowy Wierch. Przez trzy miesiące 14 edukatorów wyruszało w polskie Tatry, aby w sześciu punktach spotykać się z turystami i edukować ich o przyrodzie Tatr, zasadach panujących w TPN i bezpieczeństwie turystyki górskiej.

W miesiącach wakacyjnych – lipcu i sierpniu – akcja odbywała się codziennie, a we wrześniu w weekendy. Dodatkowo w czwartkowe wakacyjne wieczory spotykaliśmy się na wspólne zwiedzanie Kuźnic z przewodnikiem, a we wtorki i soboty na prelekcje w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN. PoSzlaki były wspaniałą okazją do spotkań z turystami, tych spontanicznych, ale i tych zaplanowanych – nierzadko zdarzało się, że turyści podążali szlakiem PoSzlak odwiedzając w czasie swojego pobytu w Tatrach kilka naszych punktów, jak również dołączali do wieczornych spotkań. Ideę PoSzlak,bezpośrednich spotkań z turystami na tatrzańskich szlakach, docenił nasz tegoroczny sponsor – PKL Kasprowy Wierch.

Projekt PoSzlaki to kolejna akcja, w której razem z TPN łączymy siły, ponieważ budowanie świadomości o właściwych postawach w górach i szacunku dla górskiej przyrody jest elementem naszych wspólnych działań w trosce o naturę. W partnerstwie z TPN edukujemy o tym, jakie zasady obowiązują na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz jak bezpiecznie zachowywać się w górach. W ten sposób chcemy kształtować świadomość wśród turystów oraz wszystkich, którzy koleją linową PKL dostają się na szczyt Kasprowego Wierchu. – tłumaczy Patryk Białokozowicz z zarządu PKL. Dodaje również: – Polskie Koleje Linowe od wielu lat angażują się w działania mające na celu ochronę przyrody. PKL m.in. organizuje wycieczki dla dzieci i młodzieży szkolnej, by edukować o tatrzańskiej przyrodzie. Wspólnie z TPN realizujemy także akcję na Kasprowym Wierchu #StacjaEdukacja, której celem jest edukacja turystów na temat właściwego zachowania w górach oraz poszanowania przyrody. Razem z TPN i TOPR podczas akcji „Odpowiedzialnie w góry!” podpowiadaliśmy turystom jak zadbać o bezpieczeństwo w górach.".


Dziękujemy za wszystkie wyrazy uznania i sympatii przekazane naszym edukatorom na szlaku oraz nam, organizatorom, za pomocą mediów społecznościowych. Liczymy na kontynuację akcji i spotkanie z Państwem za rok!


Drukuj