Parkuj i jedź

23 lipca 2014

Tatrzański Park Narodowy od piątku uruchamia linię „parkuj i jedź” dla turystów wybierających się do Morskiego Oka. Chętni będą mogli zostawiać auta na parkingu w Zakopanem, a do Palenicy Białczańskiej (i z powrotem) dowiezie ich autobus z ekologicznym napędem.

– Dzięki parkingowi  w Zakopanem i komunikacji masowej chcemy zmniejszyć ruch na wiecznie zatłoczonej drodze do Morskiego Oka. Turystów z parkingu będzie zabierał autobus o napędzie hybrydowym, co będzie miało dodatkowy efekt ekologiczny. Docelowo będziemy chcieli wykorzystać autobus napędzany elektrycznie – wyjaśnia Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

 Jednorazowa opłata za parking wyniesie 20 zł, czyli tyle samo, ile płaci się za pozostawienie auta na Palenicy Białczańskiej. Dojazd na Palenicę i z powrotem jest darmowy.

– Korzystając z oferty „parkuj i jedź”, unikniemy stania w korkach. W przypadku bardzo dużego ruchu policja może częściowo zamknąć drogę dla samochodów, wówczas przejazd będzie tylko dla komunikacji zbiorowej – dodaje dyrektor Parku.

Autobusy będą odjeżdżały z parkingu pod Nosalem o godz.: 8.00, 9.30, 11.00, 14.15, 15.45 i 17.15. Z kolei odjazd z parkingu na Palenicy Białczańskiej będzie się odbywał w godz.: 8.45, 10.15, 11.45, 15.00, 16.30, 18.00. Przewidywany czas przejazdu: 30 min.

 

Inicjatywa realizowana jest we współpracy z Tauronem. Ponadto przedsiębiorstwo przekazało parkowi 10 elektrycznych rowerów, które będą wykorzystywane przez pracowników i wolontariuszy TPN w codziennej pracy, oraz dofinansuje zakup elektrycznego quada, który będzie używany do patroli prowadzonych przez Służbę Parku.

Drukuj