Parkingi alternatywne dla osób wybierających się do Morskiego Oka

15 lipca 2020
Aktualizacja: 3 września 2020

Nie udało Ci się zarezerwować miejsca na parkingach w rejonie Palenicy Białczańskiej, skąd rusza szlak do Morskiego Oka? Chcesz akurat w ten dzień odwiedzić najpopularniejsze tatrzańskie jezioro. Nic straconego, uruchomiono alternatywne parkingi, skąd kursuje regularny transport publiczny.

Gmina Bukowina Tatrzańska uruchomiła dwa parkingi: w Białce Tatrzańskiej przy Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska oraz w Bukowinie Tatrzańskiej przy Stacji Narciarskiej Rusiń-Ski, skąd można dojechać linią użyteczności publicznej do Palenicy Białczańskiej. Parkingi są bezpłatne, płaci się wyłącznie za transportUruchomione zostały także trzy regularne linie komunikacyjne do Morskiego Oka. Busy jeżdżą z Białki Tatrzańskiej, z Wierchu Rusińskiego w Bukowinie oraz z Gliczarowa Górnego (ta linia powstała w porozumieniu z gminą Biały Dunajec). Busy oznakowane są herbem Bukowiny Tatrzańskiej i jeżdżą zgodnie z rozkładem udostępnionym na stronie www.ugbukowinatatrzanska.plBilet łączony z parkingu w Białce Tatrzańskiej (dojazd i powrót) kosztuje 16 zł, jazda w jedną stronę to koszt 10 zł. Turysta, kupując bilet w dwie strony, za powrotny zapłaci 40% mniej. 

Kolejną alternatywą jest parking dla samochodów osobowych w rejonie Górnej Stacji Narciarskiej Małe Ciche w rejonie Polany Zgorzelisko, który jest wynikiem współpracy starostwa tatrzańskiego, Spółki Akcyjnej Polskie Tatry oraz Stacji narciarskiej Małe Ciche.  Dojazd do parkingu jest możliwy od strony ul. Oswalda Balzera. W cenie 40 zł turyści otrzymują bilet upoważniający do transportu busem z parkingu na Palenicę Białczańską i z powrotem cena ta zawiera bezpłatny parking pojazdu. Opłata będzie pobierana przy wjeździe na parking i na podstawie dokumentu potwierdzającego uiszczenie opłaty turyści mają zapewniony transport w dwie strony. Parking czynny jest w godzinach 7–22. Busy z parkingu na Palenicy Białczańskiej będą odjeżdżać do godziny 21.00 i będą oznakowane logo Stacji Narciarskiej Małe Ciche. Więcej informacji na stronie www.powiat.tatry.pl


1. Mapki parkingów na terenie Gminy Bukowina Tatrzańska:

2. Rozkłady jazdy z Gminy Bukowina Tatrzańska:

Białka Tatrzańska Grapa - Morskie Oko Polana Palenica [PDF]


Bukowina Tatrzańska Wierch Rusiński, Kurucowy - Morskie Oko Polana Palenica [PDF]


Gliczarów Górny - Morskie Oko Palenica Białczańska [PDF]


Morskie Oko Polana Palenica - Białka Tatrzańska Grapa [PDF]


Morskie Oko Polana Palenica - Bukowina Tatrzańska Wierch Rusiński, Kurucowy [PDF]


Morskie Oko Polana Palenica - Gliczarów Górny [PDF]3. Rozkład jazdy busów z Zakopanego.

Drukuj