Od wiedzy do inspiracji – nowoczesne metody edukacji w obszarach cennych przyrodniczo

18 kwietnia 2017

W dniach 19–21 kwietnia 2017 r. w Hotelu Grand Nosalowy Dwór w Zakopanem odbędzie się Międzynarodowa Konferencja „Od wiedzy do inspiracji - nowoczesne metody edukacji w obszarach cennych przyrodniczo”, której organizatorami są: Tatrzański Park Narodowy, Karkonoski Park Narodowy, Babiogórski Park Narodowy, Związek Pracodawców Polskich Parków Narodowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Konsulat Generalny USA w Krakowie.

Dziesiąta, jubileuszowa konferencja stanowi kontynuację cyklu sympozjów organizowanych rokrocznie z okazji Światowego Dnia Ziemi przez Konsulat USA w Krakowie we współpracy z polskimi parkami narodowymi.

Konferencja rozpocznie się od odnowienia umowy o parkach siostrzanych (Sister Park Agreement) pomiędzy Parkiem Narodowym Gór Skalistych z USA (RMNP), Tatrzańskim Parkiem Narodowym  (TPN) i jego słowackim odpowiednikiem TANAP-em. Konferencję otworzą:

  • Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego
  • Walter Braunohler, konsul generalny USA w Krakowie
  • Darla Sidles, dyrektor Rocky Mountain National Park
  • Pavol Majko, dyrektor Tatranskiego národnego parku 

Do udziału zaproszonych zostało ok. 100 gości z całego świata, także przedstawicieli lokalnych samorządów i instytucji. Przez trzy dni trwania konferencji odbędzie się seria prezentacji i warsztatów dla przedstawicieli m.in. polskich parków narodowych, Lasów Państwowych, parków krajobrazowych, organizacji pozarządowych, które zostaną poprowadzone przez specjalistów od edukacji z kilku krajów europejskich i USA. W programie także targi dobrych praktyk, a w części artystycznej koncert The United States Air Forces in Europe Band.  

Tytuł tegorocznego spotkania brzmi „Od wiedzy do inspiracji - nowoczesne metody edukacji w obszarach cennych przyrodniczo”. Chcemy uświadomić uczestnikom konferencji, że w dynamicznie zmieniającym się świecie przed edukacją przyrodniczą wyrastają nowe wyzwania. Nowoczesne rozumienie edukowania wykracza znacznie poza definicję przekazywania wiedzy i kieruje się raczej w  stronę inspirowania i zmieniania świadomości. Jest sprawą absolutnie naglącą wypracowanie nowych sposobów oddziaływania na kolejne pokolenia korzystające z parków narodowych, dlatego zapraszamy najlepszych praktyków z Europy, Stanów Zjednoczonych i Polski, którzy  opowiedzą o metodologii i nowych narzędziach w tej dziedzinie. Naszym celem jest zmiana myślenia o edukacji i zbudowanie systemu adekwatnego do wyzwań współczesnego świata. 


Patronatem medialnym konferencję objęli: Tygodnik Podhalański, Radio Kraków.

Drukuj