Nie strzelajmy w sylwestra

31 grudnia 2023

Już od jedenastu lat apelujemy do Was - turystów i mieszkańców Podhala - abyście nie używali petard i fajerwerków podczas sylwestra. Z troski o zwierzęta, zarówno te dzikie, jak i bezdomne, gospodarskie i domowe, u których huk i strzały powodują ogromny stres i dla których noc sylwestrowa jest koszmarem - zrodziła się coroczna akcja "Nie strzelaj w sylwestra", do której zapraszani są znani polscy ilustratorzy.

Huk wywołuje u zwierząt olbrzymie przerażenie, a nawet ataki paniki, które mogą okazać się groźne dla ich zdrowia i życia – tłumaczy dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski – zdarzało się, że spłoszone zwierzęta, np. kozice, w trakcie ucieczki ulegały śmiertelnym wypadkom.

Każdego roku naszej akcji towarzyszy inny plakat. Autorką tegorocznej grafiki jest Nika Jaworowska, a na niej widzimy przerażonego cietrzewia - przedstawiciela niewielkiej i zagrożonej wymarciem populacji tych ptaków w Tatrach.

Kolekcja wyjątkowych projektów będzie się powiększać, aż do momentu, gdy problem fajerwerków w Tatrach zupełnie zniknie. Do tej pory współpracowali z nami: Krzysztof Kokoryn, Dawid Ryski, Ola Woldańska-Płocińska, Katarzyna Bogucka, Gosia Herba, Patrycja Rek, Gabriela Gorączko, Marta Rydz-Domańska i Aleksandra Czudżak.

Urząd Miasta Zakopane od dłuższego czasu wspiera naszą akcję - czy wiecie, że na terenie Zakopanego obowiązuje zakaz odpalania fajerwerków, petard, ogni sztucznych i innych materiałów pirotechnicznych? O to samo prosimy właścicieli prywatnych posesji.

Drukuj