Nie strzelaj w sylwestra

30 grudnia 2021

Już od kilku lat apelujemy do turystów i mieszkańców Podhala, aby nie używali petard i fajerwerków podczas sylwestra w Tatrach. Z troski o zwierzęta, zarówno te dzikie, jak i bezdomne oraz domowe, u których huk powoduje ogromny stres, zrodziła się coroczna akcja „Nie strzelaj w Sylwestra!”, do której zapraszani są znani polscy ilustratorzy.


Każdego roku naszej akcji towarzyszy inny plakat. Przez kilka lat trwania akcji współpracowali z nami m.in. Krzysztof Kokoryn, Dawid Ryski, Aleksandra Woldańska-Płocińska, Katarzyna Bogucka, Gosia Herba, Patrycja Rek czy Marta Rydz-Domańska. Autorką tegorocznej grafiki jest Gabriela Gorączko.

– Zdarzało się, że spłoszone zwierzęta, np. kozice, w trakcie ucieczki ulegały śmiertelnym wypadkom. Huk wywołuje u zwierząt olbrzymi stres, a nawet ataki paniki, które mogą okazać się groźne dla ich zdrowia i życia – tłumaczy dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski. – Kolekcja wyjątkowych projektów będzie się powiększać, aż do momentu, gdy problem fajerwerków w Tatrach zupełnie zniknie – dodaje.

Urząd Miasta Zakopane od dłuższego czasu wspiera naszą akcję. Bardzo się cieszymy z decyzji UMZ o zakazie strzelania na terenach miejskich. O to samo prosimy właścicieli prywatnych posesji.

Wy też dołączcie do nas!
Link do wydarzenia na Facebooku.
 

Drukuj