27 grudnia 2018

Nie strzelaj w sylwestra!

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego już od kilku lat apelują do turystów, aby nie używali petard i fajerwerków podczas sylwestra w Tatrach. Z troski o zwierzęta, zarówno te dzikie, jak i bezdomne oraz domowe, u których huk powoduje ogromny stres, zrodziła się coroczna akcja „Nie strzelaj w Sylwestra!”, do której zapraszani są znani polscy ilustratorzy.

Akcji „Nie strzelaj w sylwestra!” towarzyszy plakat, co roku tworzony przez innego artystę, który identyfikuje się z jej przesłaniem. Dotychczas z TPN-em współpracowali: Krzysztof Kokoryn, Dawid Ryski, Aleksandra Woldańska-Płocińska, Katarzyna Bogucka oraz Gosia Herba.

Przez 5 lat trwania akcji udało się stworzyć niemałą kolekcję wyjątkowych plakatów. Tegoroczny wyszedł spod ręki Gosi Herby, która od ponad 10 lat zajmuje się ilustracją prasową, książkową i reklamową. Znana z oryginalnego stylu autorka rysowała między innymi dla The Washington Post, The Oprah Magazine, Nature czy Vanity Fair. Z plakatu tegorocznej akcji spogląda na nas przerażony niedźwiedź. To między innymi właśnie te zwierzęta narażone są na olbrzymi stres i wybudzenie z zimowego snu przez hałas wywołany fajerwerkami.

– Zdarzało się, że spłoszone zwierzęta, np. kozice, w trakcie ucieczki ulegały śmiertelnym wypadkom. Huk wywołuje u zwierząt olbrzymi stres, a nawet ataki paniki, które mogą okazać się groźne dla ich zdrowia i życia – tłumaczy dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski. – Kolekcja wyjątkowych projektów będzie się powiększać, aż do momentu, gdy problem fajerwerków w Tatrach zupełnie zniknie – dodaje.

Drukuj