Nie strzelaj w sylwestra!

26 grudnia 2022

Już od kilku lat apelujemy do Was - turystów i mieszkańców Podhala, abyście nie używali petard i fajerwerków podczas sylwestra. Z troski o zwierzęta, zarówno te dzikie, jak i bezdomne, gospodarskie i domowe, u których huk i strzały powodują ogromny stres i dla których noc sylwestrowa jest koszmarem - zrodziła się coroczna akcja "Nie strzelaj w sylwestra!", do której zapraszani są znani polscy ilustratorzy.


Huk wywołuje u zwierząt olbrzymie przerażenie, a nawet ataki paniki, które mogą okazać się groźne dla ich zdrowia i życia – tłumaczy dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski – zdarzało się, że spłoszone zwierzęta, np. kozice, w trakcie ucieczki ulegały śmiertelnym wypadkom. Kolekcja wyjątkowych projektów będzie się powiększać, aż do momentu, gdy problem fajerwerków w Tatrach zupełnie zniknie.

Każdego roku naszej akcji towarzyszy inny plakat. Autorką tegorocznej grafiki jest Aleksandra Czudżak.
Przez kilka lat trwania akcji współpracowali z nami m.in. Krzysztof Kokoryn, Dawid Ryski, Aleksandra Woldańska-Płocińska, Katarzyna Bogucka, Gosia Herba, Patrycja Rek, Marta Rydz-Domańska czy Gabriela Gorączko.

Urząd Miasta Zakopane od dłuższego czasu wspiera naszą akcję. Bardzo się cieszymy z jego decyzji - na terenie miasta obowiązuje zakaz odpalania fajerwerków, petard, rac, ogni sztucznych i innych materiałów pirotechnicznych. O to samo prosimy właścicieli prywatnych posesji.

Wy też dołączcie do nas. Nie strzelajcie w sylwestra. Dobra zabawa może odbyć się bez petard i fajerwerków.
 

Drukuj