5 listopada 2018

Nagroda im. Feliksa Jasieńskiego dla publikacji „O tatrzańskich pocztówkach”.

Zespół Wydawnictw TPN otrzymał nagrodę im. Feliksa Jasieńskiego „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie” za książkę „O tatrzańskich pocztówkach”.

We wtorek 30 października w Muzeum Narodowym w Krakowie po raz trzeci wręczone zostały doroczne nagrody „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie” im. Feliksa Jasieńskiego. Uroczystość towarzyszyła wernisażowi wystawy „Niepodległość”, co – jak powiedział otwierający uroczystość dyrektor Muzeum Narodowego dr hab. Andrzej Betlej – symbolicznie podkreśla rolę kolekcjonerów w zachowaniu pamięci o walce pokoleń Polaków o niepodległość ojczyzny. W obecności członków kapituły nagrody jej decyzję ogłosił prof. zw. dr hab. Wojciech Kowalski. Nagrodę za rok 2017 w kategorii dla pracownika nauki za publikacje dotyczące kolekcjonerstwa, w tym naukowe opracowanie zbiorów kolekcjonerskich, kapituła przyznała Zespołowi Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego za wydanie pośmiertnie książki Adama Czarnowskiego „O tatrzańskich pocztówkach”. – Nagroda zwraca uwagę opinii publicznej na kolekcjonerstwo, które było i jest w znacznym stopniu nadal naturalną podstawą rozwoju muzealnictwa. Wystarczy przypomnieć, że zbiory wszystkich niemal wielkich muzeów na świecie zostały zbudowane na podstawie kolekcji, a zasoby Muzeum Narodowego w Krakowie są także tego przykładem. Powinniśmy zatem wspierać i popularyzować kolekcjonerstwo, gdyż w ten sposób przyczyniamy się do zachowania i wzbogacania naszego narodowego dziedzictwa kulturowego – powiedział przewodniczący kapituły.
To już kolejna prestiżowa nagroda dla publikacji „O tatrzańskich pocztówkach”. Książkę można kupić w empikach i sklepach górskich w całej Polsce, w zakopiańskich księgarniach, w punktach sprzedaży TPN, a także na sklep.tpn.pl.

Drukuj