Imieniny Jadwigi Zamoyskiej!

10 października 2023
Aktualizacja: 30 listopada 1999

Już w niedzielę 15 października imieniny Jadwigi! Koniecznie musimy się wtedy spotkać - zapiszcie, o 16:00 - by świętować imieniny Jadzi Zamoyskiej - oczywiście w Kuźnicach, w dawnym budynku Szkoły Domowej Pracy Kobiet założonej przez Solenizantkę – obecnie mieści się tutaj Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego. W sali na pierwszym piętrze znajdziecie przygotowany na tę okazję salonik Jadzi Zamoyskiej.

Co nas czeka?
  • Powspominamy! Krótki spektakl przypomni i przybliży Wam niezwykłą postać Jadzi – Jenerałowej Zamoyskiej, Patronki Roku 2023 – i jej największe dzieło: Szkołę Domowej Pracy Kobiet, która w latach 1891–1939 oraz 1945–1950 działała w Kuźnicach.
  • Jak o Jadzi pisano, mówiono, jakie były jej własne przemyślenia, zawarte w książkach: „O pracy”, „O wychowaniu”, „O miłości Ojczyzny”? Poznamy ją bliżej!
  • Przytoczymy także autentyczne życzenia i teksty uczennic i nauczycielek Szkoły, które składały Jadwidze w Dniu Imienin.
  • Będziecie mieli wyjątkową okazję spróbować rozmaitych potraw „uczennic szkoły”, przygotowanych przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelisku: wyrobów mleczarskich i masarskich, przetworów, wypieków oraz napojów według receptur pochodzących ze Szkoły (będzie można zrobić zakupy!). Zobaczycie także piękne hafty i stroje.
  • A jako że prawdziwe imieniny bez muzyki odbyć się nie mogą – zadba o nią Krzysztof Trebunia-Tutka!

Prezentów nie przynosimy – Wasza obecność liczy się dla nas najbardziej!

Realizacja: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami/Oddział Podhalański, Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku, Towarzystwo Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.
Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Zakopane
Patronat medialny: Zakoplan, Tygodnik Podhalański, Portale: Watra i Kultura Podhala, Polskie Radio, TVP Kraków.

Drukuj