Idziemy o krok dalej, posprzątamy Podhale

6 maja 2021

Pod takim hasłem we wtorek 11 maja Tatrzański Park Narodowy zaprosi na kolejną odsłonę akcji „Śmieci to temat podniosły”. Tym razem wyjdziemy poza Tatry i wspólnie z mieszkańcami gmin sąsiadujących z Parkiem posprzątamy Podhale. Gminy Zakopane, Kościelisko, Poronin i Biały Dunajec włączyły się w pomoc i zapewnią punkty odbioru zebranych śmieci.

Akcja rozpocznie się 11 maja o godzinie 10, a zakończy o 15. Wszystkie śmieci zebrane w terenie, na polanach, w lesie, na drogach będzie można przynieść do kilkunastu wyznaczonych przez gminy punktów odbioru. – Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców, którym leży na sercu stan najbliższej okolicy. Tatry nie mogą być samotną wyspą. Żeby je skutecznie chronić, potrzebne jest otoczenie społeczne. Za to miejsce jesteśmy odpowiedzialni wszyscy: pracownicy TPN, turyści, mieszkańcy Podhala – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN. Do sprzątania obiecują się także przyłączyć urzędnicy, parkowcy, członkowie rozmaitych organizacji społecznych.

Akcja odbywa się w ramach światowych obchodów 50. rocznicy powołania Międzynarodowego Programu UNESCO Człowiek i Środowisko (ang. Man and Biosphere, MaB). Tatrzański Park Narodowy jest częścią tej globalnej sieci.  Głównym celem programu jest budowanie prawidłowych, zrównoważonych relacji między ludźmi i biosferą na obszarach zawierających cenne zasoby przyrodnicze.

Szczegóły dotyczące lokalizacji punktów zbiórki i tras będzie można znaleźć na Facebooku oraz stronach internetowych: tpn.pl oraz zakopane.pl, gminakoscielisko.pl/pl/dla-mieszkanca,poronin.pl, bialydunajec.com. pl.

Punkty zbiórek w poszczególnych gminach zaznaczyliśmy także na mapie. W tych miejscach dostaniecie sprzęt (worki, rękawiczki) oraz będziecie mogli zostawić zebrane śmieci: https://www.google.com/maps


Do zobaczenia na miejscu zbiórki!Organizatorzy:
Tatrzański Park Narodowy, Gmina Zakopane, Gmina Kościelisko, Gmina Poronin, Gmina Biały Dunajec

Patroni medialni:
Tygodnik Podhalański, ZAKOPLAN, podhale24.pl

Partner:
Tatrzańska Izba Gospodarcza
 

Drukuj