Full wypas z kulturą w Tatrach – o owcach, pasterzach i edukacji

21 października 2020

Podczas naszego kolejnego spotkania będzie mowa o owcach, ich długiej i zagmatwanej historii w Tatrach aż po dzień dzisiejszy, o pasterstwie tatrzańskim, wypasie kulturowym w Tatrzańskim Parku Narodowym oraz pasterstwie w przekazie edukacyjnym TPN.

Uczestnicy webinara dowiedzą się sporo na temat tego, czym jest owca, jak została udomowiona i jak dotarła w Tatry, jakie owce pasły się i pasą w Tatrach. Poznają owcę w roli naturalnej kosiarki oraz jako czynnik kulturotwórczy. Usłyszą opowieści o pracy bacy i juhasa, którzy zmagają się zarówno z wilkami czy niedźwiedziami mającymi chrapkę na jagnięcinę, jak i z przepisami parkowymi, a nawet unijnymi (zgadnijcie, co jest trudniejsze...). Wyjaśnimy też, dlaczego nie wolno schodzić ze szlaku, aby zrobić sobie selfie z owcą, jeśli patrzy na nas owczarek podhalański. Oczywiście pochwalimy się też, jak wykorzystujemy w TPN temat pasterstwa w edukacji.


Obserwacje przygotowujące do tego webinara jego autor rozpoczął prawie 60 lat temu… Spotkanie poprowadzi Marek Kot z Działu Edukacji TPN.


Spotkamy się na platformie Zoom,na naszym kanale TPNVideo na YouTube oraz na Facebooku.
Czwartek, 22 października, godzina 19.00.

Poprzednie webinary do obejrzenia są na naszym kanale TPNVideo na platformie YouTube.

Drukuj