Co w trawie piszczy

13 lutego 2019

Styczeń przyniósł intensywne opady śniegu, ale i piękne, słoneczne dni. Kozice zeszły w niższe partie gór, uważni turyści mogą obserwować te piękne zwierzęta. Na śniegu odnajdywać można tropy jeleni, a nawet…wydry. Najnowsze wieści z gór przekazują leśniczowie i pracownicy terenowi TPN.

  • Rejon Hali Gąsienicowej. Fot. Marcin Strączek-Helios

    Rejon Hali Gąsienicowej. Fot. Marcin Strączek-Helios

  • Masyw Giewontu od południowego wschodu. Fot. Marcin Strączek-Helios

    Masyw Giewontu od południowego wschodu. Fot. Marcin Strączek-Helios

  • Zimowa impresja. Fot. Marcin Strączek-Helios

    Zimowa impresja. Fot. Marcin Strączek-Helios

  • Rzut oka z masywu Czuby Goryczkowej do Doliny Cichej. Fot. Marcin Strączek-Helios

    Rzut oka z masywu Czuby Goryczkowej do Doliny Cichej. Fot. Marcin Strączek-Helios

Tadeusz Figura, obwód ochronny Łysa Polana: - Zimą panuje u nas spory ruch turystyczny. Rusinowa Polana i Gęsia Szyja cieszą się zainteresowaniem skiturowców. Na śniegu można było oglądać wiele tropów jeleni, a w rejonie Palenicy - tropy wydry. Ostatnio na Białce była obserwowana czapla siwa.

Marcin Gąsienica Chotarski, obwód ochronny Gąsienicowa: - Na Hali pełnia zimy. Większość kosówek jest przysypana gruba warstwą śniegu. Szlaki są dobrze utrzymane praktycznie tylko do schroniska i dolnej stacji Kotła Gąsienicowego. Warunki na trasach narciarskich panują idealne, łącznie ze szlakiem narciarskim przez Nosalową Przełęcz. Miłośnicy zwierząt mogą podziwiać kozice w rejonie Kasprowego, Żółtej Turni czy Koszystej. Od czasu do czasu przeleci nam nad głowami kruk, a wprawne oko może zauważyć żerujące sikory.

Marcin Strączek-Helios, obwód ochronny Kuźnice: - Kozice opuściły wyższe partie Tatr i przebywają przy górnej granicy lasu. Obserwuje się je, jak obgryzają pędy wierzb, ratkami wygrzebują miejsca z wywianym śniegiem poszukując pożywienia. Po intensywnych opadach śniegu wiele szlaków było zasypanych. Pracownicy O.O. Kuźnice po ustaniu opadów przedeptywali je, zakładając właściwy ślad. Duża ilość śniegu, która została zatrzymana na gałęziach drzew, po nadejściu krótkotrwałej odwilży przyczyniła się do powstania okiści. Wiele gałęzi, a nawet całych drzew nie wytrzymało ciężaru śniegu. W kilku miejscach złamane gałęzie i drzewa zatarasowały szlaki. Pracownicy Parku udrażniali je przycinając usuwając śniegołomy.

Michał Słowiński, obwód ochronny Kościeliska: - Wybierając się w wyższe partie gór należy być wyposażonym w ekwipunek zimowy, tzn. raki i czekan oraz sprzęt lawinowy: detektor, sondę i łopatkę. Zamknięta jest Jaskinia Mroźna. W Rejonie Wyżniej Kiry Miętusiej trwają prace leśne. Należy zachować ostrożność i dostosowywać się do zaleceń pracowników Służby Parku podczas transportu drewna.


Drukuj