Apel o ograniczenie nocnej aktywności turystycznej w Tatrach

19 lutego 2021

Ostatnio obserwujemy wzmożoną aktywność pieszych i skiturowców wędrujących po tatrzańskich szlakach i trasach narciarskich nocą. Nocne wędrówki nie są obojętne dla zwierząt, ale przede wszystkim są znacznie bardziej niebezpieczne dla turystów, na co zwracają uwagę ratownicy TOPR.

  • fot. Bogusława Filar TPN

    fot. Bogusława Filar TPN

Wprawdzie od 1 grudnia do 1 marca nie obowiązuje zakaz poruszania się po szlakach po zmroku (jak to się dzieje od 1 marca do 30 listopada), wynika to jednak z tego, że dzień jest krótki. Dwie godziny po zapadnięciu zmroku powinny wystarczyć, by wrócić z wycieczki i opuścić Park. Wieczory powinny zatem służyć głównie do awaryjnych powrotów, a nie do rozpoczynania wypraw narciarskich.

Warto tez pamiętać, że korzystanie nocą przez narciarzy z tras narciarskich i nartostrad oraz szlaków turystycznych w obrębie kopuły szczytowej Kasprowego Wierchu jest niebezpieczne z uwagi na pracujące w tym czasie ratraki, szczególnie w sytuacji ograniczonej widoczności. Stwarza to realne zagrożenie zderzenia z pracującą maszyną czy rozpięta liną od wyciągarki.

Dziękujemy za wsparcie naszych działań.

Drukuj