Akademia Tatry: wycieczka 27 maja

18 maja 2023

Akademia Tatry to seria specjalistycznych szkoleń z botaniki, zoologii, ekologii, geologii, topografii i historii. Wykłady, wycieczki i warsztaty dedykowane są dla przewodników, kandydatów na przewodników, nauczycieli i pasjonatów tatrzańskiej przyrody. Na wycieczce wyruszymy na "Ścieżkę nad Reglami" - szlak o wysokich walorach przyrodniczych, który umożliwia poznanie wielu różnych ekosystemów i zjawisk przyrodniczych związanych z piętrami regla dolnego i górnego.


▪️ termin: 27.05.2023
▪️ tematyka: botanika, ekologia
▪️ prowadzący: mgr inż. Jan Krzeptowski-Sabała
▪️ trasa: Wielka Krokiew - Dolina Strążyska - Przełęcz w Grzybowcu - Dolina Małej Łąki - Przysłop Miętusi - Dolina Miętusia - Dolina Kościeliska
▪️ start: 8.00, zbiórka pod Wielką Krokwią
▪️ zakończenie: ok. 13.00-14.00 przy wylocie Dol. Kościeliskiej
▪️ ilość osób: max. 15 (minimalna: 5)

Na trasie zobaczymy naturalne buczyny karpackie i sztuczne monokultury świerkowe uszkadzane przez wiatr halny i kornika, różne fazy zarastania wiatrołomów, roślinność naskalną, górną granicę lasu obniżaną przez wiatry, lawiny i ukształtowanie terenu, polany reglowe wykaszane i wypasane w ramach aktywnej ochrony ekosystemów nieleśnych. Węglanowe podłoże sprzyja bogactwu roślinności, która o tej porze roku zaczyna się bujnie rozwijać. Jest to również okres dużej aktywności leśnych ptaków i owadów. Ciekawostką na trasie będzie również "bobrowisko" w Dolinie Miętusiej.
 

Drukuj