Tatry

Komunikat turystyczny 26 listopada 2014

Drukuj

Zamknięcia szlaków pieszych

Szlak turystyczny z Doliny Kościeliskiej (od Zahradzisk) na Przysłop MIętusi jest zamkniety z powodu remontu, prawdopodobnie do końca listopada.

Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia.

Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach  Słowackich zamknięte są  wszystkie szlaki powyżej schronisk.  Więcej informacji  na temat szlaków na stronie TANAP http://www.tanap.org./national-park-rules/

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie parku są zamknięte  od zmierzchu do świtu.
 
Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne:
 • Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
 • Dolina Lejowa
 • Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły

 

Warunki na szlakach

W Tatrach panują warunki zimowe. Na szlakach leży ok. 10 cm. świeżego śniegu. Szlaki są nieprzetarte, a ich torowanie utrudnia i wydłuża wędrówkę. Używanie kijków narciarskich znacznie ułatwia chodzenie. Powyżej górnej granicy lasu  warunki są trudne. Szlaki zasypane są śniegiem, pod którym występują oblodzenia, a ich przebieg może być niewidoczny. Miejscami potworzyły sie zaspy.

Po ostatnim wietrze halnym, na niektórych szlakach nadal leżą powalone,  pojedyncze drzewa, które można obejść. Są one sukcesywnie usuwane.

Na wielu szlakach w Tatrach prowadzone są prace remontowe i udrażniające szlaki, które powodują utrudnienia w ich korzystaniu i mogą powodować czasowe ich wyłączenia z użytku. Do szlaków tych należą odcinki: Dolina Małej Łąki - do Wielkiej Polany, Przysłop Miętusi - do Kobylarzowego Żlebu, Dolina Chochołowska - Iwaniacka Przełęcz - Dolina Kościeliska,  Dolina Filipki - Wiktorówki, Palenica Białczańska - Rusinowa Polana, Droga pod Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Gronik, z Polany Chochołowskiej na Bobrowiecką Przełęcz i w Dol. Starorobociańskiej. Prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do poleceń pracowników wykonujących ww. prace.

Zagrożenia

 • Podczas silnie wiejącego wiatru na  szlaki turystyczne  mogą  łamać się drzewa i gałęzie, stanowiąc zagrożenie dla  zdrowia i życia.
 • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.

Zalecenia

 • Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest doświadczenie górskie  i używanie sprzętu zimowego (raki, czekan, zestaw lawinowy: detektor, sonda, łopatka) oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem.
 • Wybierając się w góry należy odpowiednio przygotować się. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem.
 • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg i wiatr.

Informacje dodatkowe

 • Kolej linowa na Kasprowy Wierch jest zamknięta od 17 do 28 listopada z powodu prac konserwacyjnych.
 • Pawilon gastronomiczny na Włosienicy jest zamknięty.
 • Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów z powodu remontu jest zamknięte do 19 grudnia br.
 • Schronisko na Hali Kondratowej jest zamknięte do 26 grudnia.
 • Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów, jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do  schroniska.
 • W przypadku spotkania niedźwiedzia należy wolno i spokojnie oddalić się.
 • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia również osobom wędrującym szlakami granicznymi.                                                                        
 • Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie.

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej