Tatry

Komunikat turystyczny 1 kwietnia 2015

Drukuj

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków:
 1. Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont)
 2. Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony
 3. Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski
 • Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia.

Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach  Słowackich zamknięte są  wszystkie szlaki powyżej schronisk.  Więcej informacji  na temat szlaków na stronie TANAP http://www.tanap.org./national-park-rules/

 Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne:
 1. Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
 2. Dolina Lejowa
 3. Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły

 

Zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich

 

 

Warunki na szlakach

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. W części reglowej  świeża warstwa śniegu przykrywa oblodzenia. Powyżej górnej granicy lasu szlaki są zasypane, zawiane i większość z nich nie jest przetarta. Przecieranie szlaku oraz chodzenie po grząskim śniegu znacznie wydłuża i utrudnia wędrówkę, co jest istotne przy planowaniu trasy. Dodatkowym utrudnieniem jest  mgła, która ogranicza widoczność i utrudnia orientację w terenie. Wieje silny, porywisty wiatr, który w wyższych partiach i na otwartych przestrzeniach utrudnia poruszanie się, a w części leśnej stwarza zagrożenie spadania na szlaki połamanych gałęzi i drzew.

W Dolinie Olczyskiej, Małej Łąki oraz w Dolinie Chochołowskiej trwa zrywka drewna. Prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zagrożenia

 • W wyższych partiach Tatr szlaki mogą być twarde i oblodzone. Poślizgnięcie się na takich zalodzeniach grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
 • Szlaki powyżej górnej granicy lasu mogą być nieprzetarte. Niewidoczny przebieg szlaku może być przyczyną pobłądzeń.
 • Podczas silnie wiejącego wiatru na  szlaki turystyczne  mogą  łamać się drzewa i gałęzie, stanowiąc zagrożenie dla  zdrowia i życia.
 • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.
   

Zalecenia

 • Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest doświadczenie górskie, zimowe  i używanie sprzętu zimowego (raki, czekan) oraz zestawu lawinowego (detektor, sonda, łopatka) oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem.
 • Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem.
 • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy wiatr.

Informacje dodatkowe

 • Na Polanie Chochołowskiej pierwsze krokusy przykryte zostały sporą warstwą śniegu.
 • Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do  schroniska.
 • W przypadku spotkania niedźwiedzia należy wolno i spokojnie oddalić się.
 • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia również osobom wędrującym szlakami granicznymi.    
 • Centrum lawinowe na Kalatówkach jest już nieczynne.      
 • Z powodu silnego wiatru nie działa kolej krzesełkowa w Kotle Goryczkowym.                                                                                                                                                                                                                                                     
 • Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie.

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej