Komunikat turystyczny 3 grudnia 2016

Drukuj

Warunki na szlakach

W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki znajdują się pod grubą warstwą śniegu i w wielu miejscach potworzyły się duże zaspy. Szlaki powyżej schronisk są nieprzetarte, a torowanie w głębokim śniegu znacznie utrudnia i wydłuża wędrówkę. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych i szczytowych jest mgła, która w znacznym stopniu ogranicza widzialność i utrudnia orientacje w terenie, co może być przyczyna pobłądzeń.

Na niektórych szlakach,  po wczorajszym wietrze mogą leżeć powalone drzewa i gałęzie, które są sukcesywnie usuwane. 

Niewielkie utrudnienia ze względu na remont szlaku występują przy wylocie z Doliny Małej Łąki.
Na Drodze pod Reglami pomiędzy Doliną Strążyską a Doliną za Bramką, powyżej osiedla Mraźnica  jest poważnie uszkodzony mostek, przejście może być niebezpieczne.
Dni są coraz krótsze i wycieczkę należy tak zaplanować, by wrócić przed zmrokiem. Latarka w plecaku może okazać się niezbędna.
Prosimy o rozwagę i zachowanie ostrożności!


Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zagrożenia

 • W Tatrach panuje pełnia zimy. Szlaki znajdują się pod grubą warstwą śniegu i powyżej schronisk są nieprzetarte. Nieznajomość przebiegu szlaku może być przyczyną pobłądzeń.
 • W partiach graniowych i szczytowych mgła w znacznym stopniu ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń.
 • W Tatrach podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać połamane gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla  zdrowia i życia.
 • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.

Zalecenia

 • Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest doświadczenie górskie,  posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, zestaw lawinowy) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.
 • Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem. Dni są coraz krótsze i latarka w plecaku może okazać się niezbędna (latarka w telefonie komórkowym nie jest wystarczająca).
 • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak:  śnieg czy wiatr.

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte zostają 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach:
  - Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka
  - Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz
  - Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich
 • Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest  zamknięta.
 • W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte. Więcej informacji oraz wyszczególnienie szlaków na stronie: www.tanap.org/navstevny-poriadok/

Zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich

 • Od dzisiaj tj. 3 grudnia, szlaki narciarskie w Dolinie Bystrej, do górnej granicy lasu zostają otwarte.  Powyżej górnej granicy lasu, śnieg miejscami jest powywiewany i brak warunków do uprawiania turystyki narciarskiej.
  Na szlaku narciarskim od Kuźnic do Nosalowej Przełęczy trwają prace związane z usuwaniem powalonych drzew i w dniu dzisiejszym ten odcinek szlaku narciarskiego jest zamknięty.

Informacje dodatkowe

 • Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do  schroniska.
 • W przypadku spotkania niedźwiedzia należy wolno i spokojnie oddalić się.
 • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia również osobom wędrującym szlakami granicznymi.
 • Schronisko na Hali Kondratowej jest zamknięte do 26 grudnia, a na Kalatówkach do 13 grudnia.

  Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie.