Tatry

Komunikat turystyczny 30 stycznia 2015

Drukuj

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków:
 1. Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony
 2. Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony
 3. Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski
 • Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia.

Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach  Słowackich zamknięte są  wszystkie szlaki powyżej schronisk.  Więcej informacji  na temat szlaków na stronie TANAP http://www.tanap.org./national-park-rules/

 Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne:
 1. Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
 2. Dolina Lejowa
 3. Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły

 

Zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich

Trasa narciarska w Dolinie Goryczkowej jest nadal zamknięta z powodu braku warunków narciarskich.

 

Warunki na szlakach

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach pogarszają się. Drogi dojściowe do schronisk i większość szlaków w części reglowej Tatr są przetarte, ale na otwartych przestrzeniach szlaki są zawiane. Z powodu silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać połamane gałęzie i drzewa. Powyżej górnej granicy lasu szlaki są zawiane, miejscami potworzyły się zaspy,a przebieg szlaku jest niewidoczny, co utrudnia orientację w terenie. Przecieranie szlaku znacznie wydłuża i utrudnia wędrówkę, co jest istotne przy planowaniu trasy. Silny wiatr utrudnia poruszanie się.

W Dolinie Chochołowskiej trwa zrywka i wywóz drewna. Prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do poleceń pracowników parku.

Zagrożenia

 • Szlaki powyżej górnej granicy lasu są nieprzetarte i ich przebieg jest niewidoczny co utrudnia orientację w terenie i może być przyczyną pobłądzeń.
 • Podczas silnie wiejącego wiatru na  szlaki turystyczne  mogą  łamać się drzewa i gałęzie, stanowiąc zagrożenie dla  zdrowia i życia.
 • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.

Zalecenia

 • Na szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich zostało wyznaczone zimowe obejście za Kopą. Prosimy o korzystanie z tej bezpieczniejszej trasy.
 • Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest doświadczenie górskie, zimowe  i używanie sprzętu zimowego (raki, czekan oraz zestawu lawinowego - detektor, sonda, łopatka) oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem.
 • Wybierając się w góry należy odpowiednio przygotować się. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem.
 • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy wiatr.

Informacje dodatkowe

 • Z powodu silnego wiatru nie kursują koleje na Kasprowym Wierchu.
 • Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do  schroniska.
 • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia również osobom wędrującym szlakami granicznymi.                                                                        

 

Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie.

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej