Komunikat turystyczny 17 stycznia 2017

Drukuj

Warunki na szlakach

W części reglowej Tatr szlaki są przetarte i tylko na stromych podejściach może być ślisko. Powyżej górnej granicy lasu na większości szlaków założone są pojedyncze ślady, część z nich nie jest przetarta, w wielu miejscach potworzyły się zaspy.  W partiach graniowych Tatr miejscami śnieg jest wywiany do lodu, a pod świeżym śniegiem jest bardzo twardo. Chodzenie w głębokim śniegu znacznie wydłuża i utrudnia wędrówkę, co należy uwzględnić przy planowaniu trasy. 
Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i w Dolinie Suchej Wody. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.


Zagrożenia

 • Szlaki znajdują się pod śniegiem i powyżej górnej granicy lasu są nieprzetarte. Nieznajomość przebiegu szlaku może być przyczyną pobłądzeń.
 • W Tatrach podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać połamane gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla  zdrowia i życia.
 • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.

Zalecenia

 • Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest doświadczenie górskie,  posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, zestaw lawinowy) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.
 • Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem. Dni są  krótkie i latarka w plecaku może okazać się niezbędna. (latarka w telefonie komórkowym nie jest wystarczająca!).
 • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak:  śnieg czy wiatr.

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach:
  - Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka
  - Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz
  - Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich
 • Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest  zamknięta.
 • W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte. Więcej informacji oraz wyszczególnienie szlaków na stronie: www.tanap.org/navstevny-poriadok/

Informacje dodatkowe

 • Na Kalatówkach w godzinach 10-15 działa centrum lawinowe. W weekendy pod okiem przewodników i ratowników TOPR można bezpłatnie zapoznać się z zagadnieniami związanymi z lawinami, w pozostałe dni można z centrum korzystać samemu.
 • Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do  schroniska.
 • W przypadku spotkania niedźwiedzia należy wolno i spokojnie oddalić się.
 • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia również osobom wędrującym szlakami granicznymi.

  Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie.