Komunikat turystyczny 30 czerwca 2015

Drukuj

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte  od zmierzchu do świtu.
 • Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne:
  1. Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
  2. Dolina Lejowa
  3. Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły

Warunki na szlakach

W części reglowej Tatr po ostatnich opadach deszczu szlaki są mokre, błotniste i śliskie. Szczególnie dużo błota jest w dolnej części Doliny Olczyskiej i w Dolinie Starorobociańskiej.

W wyższych partiach Tatr Wysokich na szlakach występują oblodzenia, a w żlebach i na północnych stokach wciąż zalegają płaty starego śniegu, który jest  twardy, miejscami oblodzony i niebezpieczny. Zalecamy rozsądne podejmowanie decyzji o wyjściu w wyższe partie gór i odpowiednie przygotowanie się do takiej wyprawy. Osobom z małym doświadczeniem w turystyce zimowej odradzamy takie wycieczki, szczególnie w rejon Orlej Perci.

Na Orlej Perci na odcinku pomiędzy Granatami a Przełęczą Krzyżne w rejonie trawersu Buczynowych Czub, po północnej stronie grani (nad Doliną Pańszczycy) doszło do obrywu skalnego i zniszczenia fragmentu szlaku. Przechodząc ten odcinek należy zachować szczególną ostrożność i z dużą uwagą wybierać miejsce przejścia w tym miejscu. Turystom mniej doświadczonym w wyjściach wysokogórskich odradzamy podejmowanie wyjść w ten rejon do  czasu wykonania prac naprawczych.

Zagrożenia

 • W wyższych partiach Tatr Wysokich, w żlebach i na północnych stokach wciąż zalegają płaty starego śniegu, który jest twardy, miejscami oblodzony i niebezpieczny. Poślizgnięcie się w takich miejscach grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
 • W całych Tatrach, a szczególnie w miejscach nasłonecznionych można spotkać jadowite żmije zygzakowate. Prosimy o zachowanie uwagi i ostrożności.
 • W przypadku nadchodzącej burzy, należy zejść ze szczytów i grani oraz opuścić otwarte przestrzenie i okolice cieków wodnych.
 • Podczas silnie wiejącego wiatru na  szlaki turystyczne  mogą  łamać się drzewa i gałęzie, stanowiąc zagrożenie dla  zdrowia i życia.
 • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.

Zalecenia

 • Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest doświadczenie górskie. Przy pokonywaniu płatów śniegu proszę zachować szczególną ostrożność i rozważyć użycie raków.
 • Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem.
 • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy wiatr.

Informacje dodatkowe

 • Uwaga: dnia 1 lipca na odcinku Skrajny Granat - Przełęcz Krzyżne od godziny 10:00 przez kilka godzin będą trwały prace naprawcze szlaku i z tego powodu ruch może być w tym miejscu wstrzymywany. Nie polecamy wyjścia na ten odcinek w dniu jutrzejszym.
 • W dniach 30 czerwca i 1 lipca na czarnym szlaku prowadzącym z Murowańca do Świnickiej Przełęczy w okolicach dolnej stacji kolejki na Hali Gąsienicowej trwają prace przy wyciągu. Prosimy o ostrożność.
 • 25 czerwca ruszył remont drogi na odcinku Brzeziny - Hala Gąsienicowa. Mogą pojawić się utrudnienia w pokonywaniu szlaku. Prosimy o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.
 • Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do  schroniska.
 • W przypadku spotkania niedźwiedzia należy wolno i spokojnie oddalić się.
 • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia również osobom wędrującym szlakami granicznymi.                                                                                                      
 • Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie.