Tatry

Komunikat turystyczny 2 października 2014

Drukuj

Zamknięcia szlaków pieszych

 Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie parku zamknięte są od zmierzchu do świtu.
Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne:
 • Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
 • Dolina Lejowa
 • Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły

W  Słowackich Tatrach Zachodnich, po majowej wichurze, kilka szlaków jest zamkniętych w związku z usuwaniem szkód spowdoowanych halnym. Więcej na stronie www.lesytanap.sk

Warunki na szlakach

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Szlaki są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste.  Szczególnie dużo błota jest w Dolinie Olczyskiej i Starorobociańskiej oraz na innych szlakach, gdzie trwa wywóz drewna. W partiach szczytowych Tatr Wysokich (powyżej 1900 m n.p.m.) na szlakach  panują trudne warunki. Szlaki znajdują się pod cienką warstwą śniegu i w wielu miejscach są oblodzone. Padający deszcz i mgły ograniczaja widzialność i utrudniają orientację w terenie. Nie polecamy wyjść w wyższe partie Tatr Wysokich.

W związku z remontem szlaków niewielkie utrudnienia występują na odcinkach: Wyżnia Przełęcz Kondracka - Kopa Kondracka, Rusinowa Polana - Gęsia Szyja oraz na Drodze pod Reglami na odcinku Dolina Kościeliska - Gronik.

Po wiosennych, ulewnych deszczach szlaki w wielu miejscach są podmyte i uszkodzone (m.in. z Doliny Chochołowskiej na Iwaniacką Przełęcz, z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Kozi Wierch). Prosimy o zachowanie  ostrożności.

Na terenie Parku prowadzone są prace leśne związane z usuwaniem powalonych drzew oraz z naprawą uszkodzonych dróg i ścieżek. Na szlakach  mogą występować utrudnienia oraz czasowe ich  wyłączenia. Prosimy zachować szczególną ostrożność oraz stosować się do poleceń pracowników wykonujących ww. prace.

Zagrożenia

 • W wyższych partiach Tatr Wysokich panują trudne warunki. Szlaki w tej części Tatr znajdują się pod śniegiem i w wielu miejscach są oblodzone. Poślizgnięcie się na takim  zalodzeniu grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
 • W przypadku nadchodzącej burzy należy zejść ze szczytów i grani oraz opuścić otwarte przestrzenie i okolice cieków wodnych.
 • Podczas wiejącego wiatru, na szlaki turystyczne mogą  łamać się drzewa i gałęzie, stanowiąc zagrożenie dla  zdrowia i życia.
 • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.
 • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody - spadek temperatury, śnieg, deszcz czy silny wiatr.
 • Na szlakach i w bezpośrednim ich sąsiedztwie, głównie w miejscach nasłonecznionych można spotkać  jadowite żmije. Prosimy o uwagę i szczególną ostrożność.

Zalecenia

 • Wybierając się w góry należy odpowiednio się przygotować, a trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia.
 • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg i wiatr.
 • Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest doświadczenie górskie.

Informacje dodatkowe

 • Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów, jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do  schroniska.
 • Przejście niektórych szlaków (dol. Olczyska, Starorobociańska, Jarząbcza) możliwe jest tylko w kaloszach.
 • W przypadku spotkania niedźwiedzia należy wolno i spokojnie oddalić się.
 • Jesień w Tatrach to pora kiedy odbywa się rykowisko jeleni. Wracając z wycieczki w godzinach wczesnowieczornych możemy usłyszeć odgłosy jeleni.
 • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia również osobom wędrującym szlakami granicznymi.

Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie.

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej