Tatry

Komunikat turystyczny 26 maja 2015

Drukuj

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte  od zmierzchu do świtu.
 • Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach  Słowackich zamknięte są  wszystkie szlaki powyżej schronisk.  Więcej informacji  na temat szlaków na stronie TANAP http://www.tanap.org./national-park-rules/
 • Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne:
  1. Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
  2. Dolina Lejowa
  3. Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły

Zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich

Od wtorku 12 maja wszystkie szlaki po polskiej stronie Tatr są zamknięte dla turystyki narciarskiej ze względu na wybudzanie się świstaków, wykoty kozic oraz inne względy przyrodnicze. 
Więcej informacji pod adresem: http://tpn.pl/nowosci/zamknicie-szlakw-dla-turystyki-narciarskiej

Warunki na szlakach

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Szlaki przy intensywnych opadach deszczu są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. Szczególnie dużo błota jest w Dolinie Olczyskiej i Starorobociańskiej. Z powodu podwyższonego stanu wody w potokach niektóre szlaki są podtopione. Na Ścieżce nad Reglami między Doliną Białego a Kalatówkami uszkodzony jest mostek. Prosimy o ostrożność przy jego przechodzeniu.

W wyższych partiach Tatr na znacznych odcinkach szlaków panują warunki zimowe. Śnieg na szlakach jest twardy i oblodzony, a miejscami grząski i przepadający. Mgła i padający deszcz ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie.

W Dolinie Olczyskiej, Małej Łąki, Starorobociańskiej oraz w Dolinie Chochołowskiej trwa zrywka drewna. Prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do poleceń pracowników Parku. Z powodu remontów szlaków utrudnienia występują również na odcinkach Polana Zahradziska - Przysłop Miętusi oraz Rusinowa Polana - Palenica Białczańska.

Zagrożenia

 • W wyższych partiach Tatr szlaki mogą być twarde i oblodzone. Poślizgnięcie się na takich zalodzeniach grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
 • Podczas silnie wiejącego wiatru na  szlaki turystyczne  mogą  łamać się drzewa i gałęzie, stanowiąc zagrożenie dla  zdrowia i życia.
 • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.
   

Zalecenia

 • Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest doświadczenie górskie, zimowe  i używanie sprzętu zimowego (raki, czekan) oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem.
 • Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem.
 • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy wiatr.

Informacje dodatkowe

 • Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do  schroniska.
 • W przypadku spotkania niedźwiedzia należy wolno i spokojnie oddalić się.
 • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia również osobom wędrującym szlakami granicznymi.                                                                                                      
 • Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie.

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej