Komunikat turystyczny 16 grudnia 2017

Drukuj

Warunki na szlakach

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. W części reglowej szlaki pokryte są cienką warstwą świeżego śniegu, pod którym są oblodzone. Po ostatnim wietrze na szlakach leżą powalone drzewa i połamane gałęzie, które są sukcesywnie usuwane. Udrożnione są drogi i szlaki prowadzące do schronisk. Na większości pozostałych szlaków drzewa utrudniają przejście, ale można je obejść. Na wielu szlakach powalone drzewa uniemożliwiają przejście. Należą do nich szlaki: w Dolinie Olczyskiej, Starorobociańskiej, z Palenicy Białczańskiej na Rusinową Polanę oraz z Hali Gąsienicowej na Polanę Waksmundzką.
W wyższych partiach Tatr warunki są trudne. Na otwartych przestrzeniach i powyżej górnej granicy lasu miejscami potworzyły się duże zaspy. Szlaki w tej części Tatr nie są przetarte, a ich przebieg jest niewidoczny. Dodatkowym utrudnieniem jest mgła, która ogranicza widoczność, a padający śnieg i wiejący wiatr powodują zawieje śnieżne.

Na czarnym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich wyznaczone jest zimowe obejście za Kopą.
Droga pod Reglami jest zamknięta na odcinku od Doliny Białego do Doliny ku Dziurze z powodu remontu mostu.

Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zagrożenia

 • W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Poślizgnięcie w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
 • W Tatrach podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać połamane gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla  zdrowia i życia.
 • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.

Zalecenia

 • Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest doświadczenie górskie - zimowe,  posiadanie sprzętu zimowego (zestaw lawinowy - detektor, sonda, łopatka oraz raki, czekan i kask) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.
 • Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody.
 • Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.
 • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak:  deszcz, śnieg czy wiatr.                           

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Od 15 grudnia do odwołania, z powodu remontu mostku na Spadowcu, zamknięty jest czarny szlak (Droga pod Reglami) na odcinku od Doliny Białego do Doliny ku Dziurze.
 • Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach:
  - Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka (szlak zielony, od Kamienistego Żlebu)
  - Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz (szlak czerwony)
  - Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich (szlak niebieski)
 • Od 31 października do 25 kwietnia Jaskinia Mroźna jest zamknięta.
 • W Tatrach Słowackich od 1 listopada do 15 czerwca zamknięte są szlaki turystyczne powyżej schronisk. Więcej informacji oraz wyszczególnienie szlaków na stronie: www.tanap.org/navstevny-poriadok/

Informacje dodatkowe

 • Treningowe Centrum Lawinowe na Kalatówkach jest czynne codziennie, nieodpłatnie. W soboty i niedziele instruktażu udzielają przeszkolone osoby.
 • Schronisko na Hali Kondratowej jest nieczynne do 26 grudnia.
 • Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN jest nieczynne z powodu modernizacji obiektu. Zakończenie prac przewidziane jest na połowę stycznia. Więcej informacji na stronie www.tpn.pl
 • Punkt informacji turystycznej TPN przy rondzie Jana Pawła II z powodu remontu jest zamknięty do odwołania. Wszystkich przydatnych informacji turystycznych udzielamy codziennie w godzinach 7.30–15.30 telefonicznie lub mejlowo: 18 20 23 300, infotur@tpn.pl.
 • Wejścia do Doliny Strążyskiej jest w trakcie modernizacji, a obsługa ruchu turystycznego odbywa się z tymczasowego punktu.
 • Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do  schroniska. Z psem można również wędrować Drogą pod Reglami.
 • W przypadku spotkania niedźwiedzia należy wolno i spokojnie oddalić się.
 • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia, również osobom wędrującym szlakami granicznymi.

   
  Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie.