Komunikat turystyczny 26 października 2016

Drukuj

Warunki na szlakach

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. Szlaki powyżej 2000 m n.p.m. mogą być oblodzone. W części reglowej  i na odcinkach leśnych szlaki są mokre, śliskie i błotniste. Szczególnie dużo błota jest w Dolinie Starorobociańskiej, na zejściu ze Ścieżki Nad Reglami do Doliny Chochołowskiej oraz na żółtym szlaku prowadzącym na Grzesia, a ze względu na prowadzone prace leśne, także w Dolinie Olczyskiej i na dolnym odcinku zielonego szlaku prowadzącego z Kuźnic na Kasprowy Wierch. W całych Tatrach po silnie wiejącym wietrze, na odcinkach leśnych, mogą zalegać połamanie gałęzie drzew.  Prosimy o rozwagę i zachowanie ostrożności.

Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zagrożenia

 • W Tatrach podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać połamane gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla  zdrowia i życia.
 • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.

Zalecenia

 • Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  Wysokich niezbędne jest doświadczenie górskie.
 • Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem.
 • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy wiatr.

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte  od zmierzchu do świtu.

Zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich

 • Wszystkie nartostrady, trasy i szlaki narciarskie są zamknięte.

Informacje dodatkowe

 • Na terenie Parku trwają prace odnawiania oznakowania szlaków turystycznych. Prosimy o ostrożność, o nie dotykanie świeżo namalowanych znaków, nie stawanie na nich, nie siadanie itp. Przed wyschnięciem szlaki mogą łatwo ulec zniszczeniu. Można też ubrudzić się farbą. Realizację prac zaplanowano do końca października. Będą prowadzone w zależności od pogody (w słoneczne, ciepłe dni).
 • W związku z remontem parkingu na Palenicy Białczańskiej parkowanie jest tam utrudnione. Autokary nie mają wjazdu. Polecamy korzystanie z komunikacji publicznej. Dodatkowo trwa remont drogi na odcinku Wierch Poroniec - Łysa Polana. 
 • Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do  schroniska.
 • W przypadku spotkania niedźwiedzia należy wolno i spokojnie oddalić się.
 • W Tatrach trwa rykowisko jeleni. Odgłosy te mylnie uznawane są przez turystów za porykiwania niedźwiedzi.
 • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia również osobom wędrującym szlakami granicznymi.

  Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie.