Tatry

Komunikat turystyczny 22 grudnia 2014

Drukuj

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków:
 1. Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony
 2. Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony
 3. Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski
 • Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia.

Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach  Słowackich zamknięte są  wszystkie szlaki powyżej schronisk.  Więcej informacji  na temat szlaków na stronie TANAP http://www.tanap.org./national-park-rules/

 Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne:
 1. Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
 2. Dolina Lejowa
 3. Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły

 

Zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich

Informujemy, że mimo wcześniejszych opadów śniegu, szlaki turystyczne w Tatrach nie są udostępnione dla turystyki narciarskiej i narciarstwa, gdyż pokrywa śnieżna jest niewystarczająca i nie zabezpiecza roślinności i gleby przed oddziaływaniem narciarstwa.

Warunki na szlakach

W Tatrach powyżej górnej granicy lasu panują trudne  warunki do uprawiania turystyki.  Wieje silny, porywisty wiatr, który powoduje zamiecie śnieżne i odkładanie się śniegu. W wielu miejscach  potworzyły się duże zaspy.  Szlaki są nieprzetarte i przebieg szlaku często jest niewidoczny, co utrudnia orientację w terenie. Przecieranie szlaków wydłuża i utrudnia wędrówkę. W miejscach wywianych występują oblodzenia. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych i szczytowych jest niski pułap chmur i mgła ograniczające widzialność.

Stawy tatrzańskie  pokryte są  cienką warstwą lodu,  odradzamy wejść na zamarzniętą  taflę.  Wejście na lód grozi wpadnięciem do wody.

Na wielu szlakach nadal prowadzone są prace remontowe,  które powodują nieznaczne utrudnienia w ich korzystaniu. Prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do poleceń pracowników wykonujących ww. prace.

Zagrożenia

 • W górach wieje silny, porywisty wiatr. W wielu miejscach potworzyły się zaspy z dużą ilością odłożonego śniegu (depresje,żleby). 
 • Szlaki miejscami są mocno oblodzone. Poślizgnięcie się na takim zalodzeniu grozi  niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Raki i czekan mogą okazać się niezbędne.
 • Wejście na taflę zamarzniętych stawów grozi wpadnięciem do wody.
 • Podczas silnie wiejącego wiatru na  szlaki turystyczne  mogą  łamać się drzewa i gałęzie, stanowiąc zagrożenie dla  zdrowia i życia.
 • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.

Zalecenia

 • Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest doświadczenie górskie  i używanie sprzętu zimowego (raki, czekan oraz zestawu lawinowego - detektor, sonda, łopatka) oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem.
 • Wybierając się w góry należy odpowiednio przygotować się. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem.
 • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy wiatr.

Informacje dodatkowe

 • Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów, jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do  schroniska.
 • W przypadku spotkania niedźwiedzia należy wolno i spokojnie oddalić się.
 • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia również osobom wędrującym szlakami granicznymi.                                                                        
 • Schronisko na Hali Kondratowej  zamknięte jest do 26 grudnia.

 

Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie.

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej