Tatry

Komunikat turystyczny 23 listopada 2014

Drukuj

Zamknięcia szlaków pieszych

Szlak turystyczny z Doliny Kościeliskiej (od Zahradzisk) na Przysłop MIętusi jest zamkniety z powodu remontu, prawdopodobnie do końca listopada.

Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia.

Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach  Słowackich zamknięte są  wszystkie szlaki powyżej schronisk.  Więcej informacji  na temat szlaków na stronie TANAP http://www.tanap.org./national-park-rules/

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie parku są zamknięte  od zmierzchu do świtu.
 
Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne:
 • Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska
 • Dolina Lejowa
 • Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły

 

Warunki na szlakach

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są zmienne.  W partiach reglowych warunki sa dobre, ale szlaki miejscami są błotniste, a miejscami oblodzone. Szczególnie  dużo błota jest w Dolinie Olczyskiej i Starorobociańskiej oraz na innych szlakach, gdzie trwa naprawa szlaków i wywóz drewna. Już od wysokości 1300m n.p.m. panują warunki zimowe, na szlakach leży cienka warstwa świeżego śniegu, pod którym w wielu miejscach występują oblodzenia. 

Po ostatnim wietrze halnym, na niektórych szlakach nadal leżą powalone,  pojedyncze drzewa, które można obejść. Są one sukcesywnie usuwane.

Po wiosennych, ulewnych deszczach szlaki w wielu miejscach są podmyte i uszkodzone (m.in.  z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Kozi Wierch i na niektórych  odcinkach szlaku między Skrajnym Granatem, a przełęczą Krzyżne).

Na wielu szlakach w Tatrach prowadzone są prace remontowe i udrażniające szlaki, które powodują utrudnienia w ich korzystaniu i mogą powodować czasowe ich wyłączenia z użytku. Do szlaków tych należą odcinki: Dolina Małej Łąki - do Wielkiej Polany, Przysłop Miętusi - do Kobylarzowego Żlebu, Dolina Chochołowska - Iwaniacka Przełęcz - Dolina Kościeliska,  Dolina Filipki - Wiktorówki, Palenica Białczańska - Rusinowa Polana, Droga pod Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Gronik, z Polany Chochołowskiej na Bobrowiecką Przełęcz i w Dol. Starorobociańskiej. Prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do poleceń pracowników wykonujących ww. prace.

Zagrożenia

 • Podczas silnie wiejącego wiatru na  szlaki turystyczne  mogą  łamać się drzewa i gałęzie, stanowiąc zagrożenie dla  zdrowia i życia.
 • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.
 • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody - spadek temperatury, śnieg, deszcz czy silny wiatr.

Zalecenia

 • Wybierając się w góry należy odpowiednio się przygotować, a trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia. Trasę wycieczki trzeba tak zaplanować, aby wrócić przed zmrokiem, który zapada coraz wcześniej.
 • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg i wiatr.
 • Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest doświadczenie górskie.

Informacje dodatkowe

 • Kolej linowa na Kasprowy Wierch jest zamknięta od 17 do 28 listopada z powodu prac konserwacyjnych.
 • Pawilon gastronomiczny na Włosienicy jest zamknięty.
 • Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów z powodu remontu jest zamknięte do 19 grudnia br.
 • Schronisko na Hali Kondratowej jest zamknięte do 26 grudnia.
 • Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów, jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do  schroniska.
 • W przypadku spotkania niedźwiedzia należy wolno i spokojnie oddalić się.
 • Na terenie Słowacji akcje ratunkowe w górach są płatne. Zalecamy posiadanie stosownego ubezpieczenia również osobom wędrującym szlakami granicznymi.                                                                        
 • Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Telefon komórkowy, GPS i inne nowoczesne urządzenia są pomocne, ale zdecydowanie niewystarczające i zawodne. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie.

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej