Sesja popularnonaukowa „Dorobek Paryskich – wczoraj, dziś, jutro”.

10 kwietnia 2013

Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński ma zaszczyt zaprosić na sesję popularnonaukową poświęconą życiu i twórczości Zofii i Witolda Paryskich.

  • Sesja popularnonaukowa - Dorobek Paryskich – wczoraj, dziś, jutro

    Sesja popularnonaukowa - Dorobek Paryskich – wczoraj, dziś, jutro

  • Sesja popularnonaukowa - Dorobek Paryskich – wczoraj, dziś, jutro

    Sesja popularnonaukowa - Dorobek Paryskich – wczoraj, dziś, jutro

 

 17 czerwca (tj. piątek) odbędzie się wieczór wspomnieniowy. Udział w spotkaniu potwierdzili przyjaciele i uczniowie Zofii i Witolda. Usłyszymy o pasjach taternickich, botanicznych, literackich, muzycznych i edukacyjno-przewodnickich, a opowiadać będą: Władysław Cywiński, Maciej Pinkwart i Wiesław A. Wójcik, Apoloniusz Rajwa, Jan Krupski a także prof. Zbigniew Mirek z żoną Haliną Piękoś-Mirkową. Czas współpracy Państwa Paryskich z Muzeum Tatrzańskim i TPN przypomni Teresa Jabłońska i Wojciech Gąsienica-Byrcyn. W opowieść o pasji Mistrzów włączą się również Barbara Morawska-Nowak, Ivan Bohuš i Patryk Stawiszyński.

Spotkanie odbędzie się w Dworcu Tatrzańskim (ul. Krupówki 12). Rozpocznie się o godz. 17.00, a poprowadzi je dyrektor TPN Paweł Skawiński.

W sobotę 18 czerwca zapraszamy natomiast do Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przy Rondzie Kuźnickim na serię wykładów poświęconych efektom badań tatrzańskich – zbiorom bibliotecznym oraz pracom autorskim. Pierwszy z wykładów przedstawi Wiesław A. Wójcik na temat: „Witold Henryk Paryski jako bibliofil, bibliotekarz i bibliograf”. Kolejne wykłady prezentują się następująco: Wiesław Siarzewski „Zbiory ikonograficzne jako materiał do badań nad dziejami poznania Tatr”, Leszek Lassota „W. H.. Paryski i jego wkład w nazewnictwo tatrzańskie”, prof. Zbigniew Mirek, prof. Halina Piękoś-Mirkowa „Zofii Radwańskiej-Paryskiej fascynacje botaniczne”. Wykładom towarzyszyć będzie wystawa, na której znajdą się fotografie z początku XX w., przybliżające dzieciństwo i młodość Zofii i Witolda. Przypomnimy okres przedwojennej włóczęgi (pieszej i narciarskiej) po tatrzańskich szlakach. Nie zabraknie udokumentowania fotograficznego szeroko prowadzonej działalności przewodnickiej oraz edukacyjno-ekologicznej. Otwarcie wystawy nastąpi po cyklu wspomnianych już czterech wykładów. Prowadzącym części sobotniej będzie znany taternik i publicysta – Michał Jagiełło. Na zakończenie sesji przedstawiona zostanie historia działalności Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej i sposób udostępniania posiadanych zbiorów, a wszystkich zainteresowanych zaprosimy do wnętrz Biblioteki, by zaprezentować, w jaki sposób przechowywane są zbiory Państwa Paryskich.

Drukuj