12 kwietnia 2018

Żabie gody

Żaby trawne zamieszkujące okolice Doliny Olczyskiej rozpoczęły już gody. Pierwsze pary pojawiły się w Ośrodku Czynnej Ochrony Płazów i Gadów w Jaszczurówce pod koniec marca, czyli podobnie jak w ubiegłym roku.

  • Fot. Łukasz Janczy

    Fot. Łukasz Janczy

  • Fot. Łukasz Janczy

    Fot. Łukasz Janczy

  • Fot. Dariusz Giś

    Fot. Dariusz Giś

Przyrodnicy z pomocą wolontariuszy zabezpieczyli specjalnymi płotkami pobocza drogi u wylotu doliny. Dzięki temu żaby odurzone miłosnymi  uniesieniami nie będą wpadać pod koła samochodów. W  korycie potoku ułożono kamienne „rampy” ułatwiające płazom dotarcie na miejsce godów. Okolica monitorowana jest kilka razy dziennie, a pary, które koniecznie muszą pokonać ruchliwą jezdnię, przenoszone są przez parkowców na drugą stronę. Jak co roku apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożną jazdę w rejonach  wędrówek żab, zwłaszcza w okolicy mostków i miejsc podmokłych.

Żaba trawna to najczęściej spotykany gatunek płazów żyjących w Tatrach. Jest objęta ochroną gatunkową. Co roku po zimowej hibernacji osobniki łączą się w pary, w  tzw. ampleksusie, czyli miłosnym uścisku, podczas którego samica niesie samca (mocno uchwyconego przednimi i tylnymi łapami) na grzbiecie. Ampleksus może trwać do kilku godzin i jest niezbędny do skutecznego złożenia i zapłodnienia skrzeku. Zdarza się, że samice, które nie znalazły jeszcze partnera, próbują zrzucić go z konkurentki i w ten sposób go przejąć. Bywa też, że samica niesie na plecach kilka samców. Skrzek składany jest w płytkich stojących wodach, często również w kałużach. Po zakończonych godach, które mogą trwać do czerwca, żaby opuszczają zbiorniki wodne i przenoszą się na suchy ląd, gdzie samotnie żerują. Ich pokarm stanowią głównie owady, dżdżownice, pająki, ślimaki.  

Drukuj