4 stycznia 2017

Treningowe Centrum Lawinowe na Kalatówkach otwarte!

Wspólnie z PZU zapraszamy do centrum lawinowego na Kalatówkach. Centrum czynne jest codziennie, od świtu do zmierzchu. Można z niego korzystać nieodpłatnie.

  • Fot. Jan Krzeptowski-Sabała, archiwum

    Fot. Jan Krzeptowski-Sabała, archiwum

W każdą sobotę i niedzielę zimy (do końca marca) w godzinach 10–15 w centrum będzie pełnić dyżur osoba przeszkolona, która objaśni zasady działania centrum, oraz w razie potrzeby udostępni zestaw lawinowy. W najbliższy weekend przewodnik będzie także w piątek 6 stycznia.

Dodatkowo każdego dnia od 10 do 15 na miejscu będzie wolontariusz TPN, który udostępni sprzęt lawinowe abc.

Zestaw treningowy składa się z konsoli sterującej oraz zakopywanych pod śniegiem „ofiar” (nadajniki). Stosując własne zestawy lawinowe (detektor, sonda, łopata) i ustawiając odpowiednio trening na konsoli sterującej, można uzyskać sytuację podobną do tej na lawinisku, gdy po śniegiem znajdują się zasypani ludzie, a osoby pozostałe na powierzchni muszą jak najszybciej je odnaleźć wykorzystując detektory lawinowe, sondy i łopatki. Gdy na konsoli sterującej wybierzemy liczbę „ofiar”, wyświetli nam się czas, w jakim powinniśmy je zlokalizować i wydobyć.

Centrum zakupiono 4 lata temu w ramach akcji „Lawinowe ABC” dzięki zaangażowaniu w akcję PZU. Celem akcji jest edukacja i zwiększenie bezpieczeństwa wśród turystów przebuwających zimą w górach. Tej zimy odbywa się już jej szósta edycja.  


Organizatorem akcji jest Tatrzański Park Narodowy we współpracy z TOPR. Partnerem głównym jest PZU. Partnerzy: Pieps, Ortovox, Mammut, Freerajdy, Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego. Patronat medialny sprawują: Radio RMF FM, Góry, Wspinanie.pl, magazyn n.p.m., SkiMagazyn.

Drukuj