Tego jeszcze nie wiesz o Tatrach – krakowskie spotkanie z naszym przyrodnikiem

6 września 2017

Zapraszamy na spotkanie wokół książki Tomasza Skrzydłowskiego pt. „Przewodnik przyrodniczy po Tatrach Polskich”, które odbędzie się 11 września o godzinie 19 w Piwnicy pod Baranami (Rynek Główny, Kraków). Autor opowie nie tylko o samej publikacji. Poznacie również walory przyrodnicze Tatr, rośliny i zwierzęta charakterystyczne dla Tatrzańskiego Parku Narodowego, jak i te rzadko w nim spotykane.

Więcej o książce

To już trzecie, poprawione i uzupełnione wydanie bestsellerowej pozycji, która ukazała się nakładem TPN po raz pierwszy w roku 2010. Książka Tomasza Skrzydłowskiego to obszerne kompendium wiedzy przyrodniczej, ale nie tylko. Zawiera liczne informacje o dziejach poznania przyrody Tatr, historii jej ochrony, o ludziach, którzy Tatrom poświęcili swoje życie. Obowiązkowa pozycja przed wyprawą w Tatry!

W części ogólnej znajdziemy systematyczny opis aktualnej wiedzy o klimacie, glebach, szacie roślinnej i świecie zwierząt, a także o stosunku człowieka do przyrody i jego wpływie na zmiany w niej zachodzące. Lekkie pióro i przystępna forma sprawiają, że ta część jest zajmującą lekturą, bogatą w liczne przykłady łatwe do zaobserwowania przez zwykłego turystę. Wiedza szczegółowa przekazana jest w opisach 28 tras z licznymi ich wariantami. Nie są to opisy teoretyczne. Autor, prowadząc nas niemal za rękę przez świat przyrody tatrzańskiej, zachęca, aby pochylić się nad każdym przejawem życia. Pokazuje co i gdzie rośnie – świat kwiatów, traw, drzew przestaje być anonimowym elementem krajobrazu, unaocznia skomplikowane zależności, tłumaczy co, jak i dlaczego. Książkę ilustruje blisko 800 barwnych fotografii, map i rysunków, co sprawia, że chętnie ją przewertujemy w domu, a jeszcze chętniej sięgniemy do niej na trasie wycieczki. Niezwykle cennym dodatkiem jest atlas roślin tatrzańskich, pokazujący i schematycznie opisujący ponad 300 gatunków roślin, na które możemy natrafić na tatrzańskim szlaku. To największe jak do tej pory popularne zestawienie tatrzańskiej flory. Alfabetyczny układ jest ściśle powiązany z opisami tras: przeczytawszy tam informację o konkretnym gatunku, łatwo odszukamy go w atlasie, a na podstawie fotografii bez większego trudu zidentyfikujemy.

Publikację można kupić w empikach (w tym empik.com) i sklepach górskich, w zakopiańskich księgarniach, budynku Wozowni w Kuźnicach (przy Dyrekcji TPN), a także na  sklep.tpn.pl

Patroni medialni: Radio Kraków, Portal Tatrzański, GÓRY, n.p.m., Poznaj Świat



Nota o autorze

Tomasz Skrzydłowski – doktor nauk leśnych, absolwent Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu (studia magisterskie) oraz Wydziału Leśnego AR w Krakowie (studia doktoranckie). Po studiach pracował w Nadleśnictwie Parczew w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie oraz na Wydziale Leśnym AR w Krakowie. Od 2003 roku zatrudniony na stanowisku naukowym w Tatrzańskim Parku Narodowym, od 2006 roku
przewodnik tatrzański. Autor około osiemdziesięciu publikacji popularnonaukowych i naukowych dotyczących przyrody, głównie lasów. Zainteresowania zawodowe i prywatne są ściśle związane z przyrodą, w szczególności ekologią i hodowlą lasu, botaniką, herpetologią oraz ornitologią. Pasję przyrodniczą realizuje również, podróżując do parków narodowych obu Ameryk, Afryki, Azji, Oceanii i Europy, gdzie celem są miejsca w możliwie najmniejszym stopniu przekształcone przez człowieka.


Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

Drukuj