23 grudnia 2016

Narciarze, nie jesteśmy w Parku sami

W zeszłym tygodniu nasze służby terenowe zmuszone były wystawić pierwsze w tym sezonie mandaty dla narciarzy. Często jednorazowe niezastosowanie się do przepisów kończy się pouczeniem, jednak w tym przypadku nie było innego wyjścia.

  • fot. Agnieszka Szymaszek

    fot. Agnieszka Szymaszek

Dwóch narciarzy (członków jednego z klubów wysokogórskich) zjechało spod Długiego Giewontu Suchym Żlebem na Polanę Kondratową. To miejsce jest dla przyrody wyjątkowo ważne. Zarówno latem, jak i zimą jest to ostoja kozic. Zimą warunki są niezmiernie trudne dla zwierząt, dlatego istotne jest, aby nie zakłócać ich spokoju. Wysoko w górach nie ma wielu zwierząt, którym można zaszkodzić, ale te, które są, należą do gatunków bardzo rzadkich i zagrożonych. To, że kozice nie uciekają w panice, niekoniecznie musi oznaczać, że się nie boją. Czasem mogą już po prostu nie mieć siły i wolą zaryzykować bliski kontakt z człowiekiem, niż dalej brnąć w śnieżnych zaspach, po których narciarz porusza się wierzchem, bez większego wysiłku.

Turystykę narciarską na terenie TPN można uprawiać na szlakach turystycznych oraz szlakach narciarskich. Skiturowcy korzystają również z tras narciarskich oraz nartostrad, które często kojarzone są tylko z narciarstwem zjazdowym. Gęsta sieć szlaków narciarskich znajduje się w górnej części Doliny Bystrej, a dokładniej w Dolinie Goryczkowej i Kondratowej. Kolejny szlak to dawna nartostrada prowadząca z Hali Gąsienicowej do Kuźnic. Jeszcze inny zlokalizowany jest w Dolinie Chochołowskiej.

W przypadkach rażących incydentów łamania zakazów nasze służby nakładają wysokie mandaty – nawet 500 zł. Warto pamiętać, że wpływy z mandatów nie zasilają konta Parku, a trafiają do budżetu państwa. Ani Park, ani pracownicy nie otrzymują żadnych profitów od liczby czy wysokości wystawianych mandatów. Aby uniknąć takich „pamiątek” z wycieczki, przed wyruszeniem w Tatry zalecamy zapoznanie się z zakładką o narciarstwie na stronie http://tpn.pl/zwiedzaj/narciarstwo, gdzie można znaleźć porady, zasady i zalecenia. Prosimy o ich respektowanie.

Dziękujemy za wsparcie naszych działań.

Drukuj