Komunikat do środowisk taternickich

3 lutego 2017

W Tatrach pełnia zimy i coraz lepsze warunki wspinaczkowe. Taternicy działają w rejonach udostępnionych, ale niestety też w tych, w których nie można się wspinać. Te tereny, szczególnie Tatry Zachodnie, są ważną ostoją dla fauny, np. kozic. Każda obecność ludzi to dla zwierząt duży stres i zagrożenie.

Spłoszone kozice tracą energię, której uzupełnienie jest trudne w związku z brakiem pożywienia. Rejony wspinaczkowe to też miejsca gawrowania niedźwiedzi. Pojawienie się tam ludzi może spowodować wybudzenie i spłoszenie niedźwiedzia, a tym samym zagrożenie dla jego życia – zwierzę może nie przetrwać zimy. Trzeba pamiętać, że wybudzenie jest procesem bardzo kosztowym energetycznie – zwierzę zużywa na nie 75 proc. energii przeznaczonej na całą hibernację. Dlatego tak ważne jest, by nie budzić zwierząt z odrętwienia. Ale wybudzenie niedźwiedzia  to także niebezpieczeństwo dla człowieka – spłoszone zwierzę może być agresywne.

W tej chwili szczególnie istotny jest rejon Jaworzyńskich Czub oraz obszar Komin Flacha – Zagonna Turnia. O gawrowaniu niedźwiedzi w tych lokalizacjach wiemy dzięki obrożom telemetrycznym. Nie wszystkie osobniki są jednak zaobrożowane i należy liczyć się z tym, że w każdym pozaszlakowym terenie można „wejść” na gawrę. Wspomniane rejony są monitorowane. Będziemy zmuszeni karać wszystkich, którzy nie zastosują się do ograniczeń i naszych próśb.

Chcemy też podkreślić, że wyróżnienie powyższych rejonów nie oznacza przyzwolenia na działalność w innych nieudostępnionych terenach. Wszystkie nieudostępnione tereny taternickie są monitorowane przez Służby Parku.

Dziękujemy za wsparcie naszych działań.

Drukuj