27 kwietnia 2017

Jedziesz w majówkę do Morskiego Oka? Przeczytaj!

W tym roku przed nami wyjątkowo długi weekend majowy. Spodziewamy się wielu turystów. Szczególnie tłoczno może być w najbardziej popularnych miejscach w Tatrach, m.in. w Morskim Oku. W trosce o to, aby wszystkim udało się bez większych komplikacji dotrzeć do wybranego celu, prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami.

 • fot. Adam Brzoza / www.adam-brzoza.com

  fot. Adam Brzoza / www.adam-brzoza.com

Kierowco:

 1. Na szlak wyrusz jak najwcześniej. Unikniesz korków i kolejek oraz tłoku na szlaku.
 2. Jeśli masz możliwość, korzystaj z transportu publicznego, unikniesz problemów z dojazdem i opłat związanych z parkowaniem (za zaparkowanie samochodu osobowego zapłacisz 25 zł, za autobus 50 zł). Na szlak do Morskiego Oka, jak i do innych dolin tatrzańskich jeździ wiele busów.
 3. Przez wyjazdem skontaktuj się z naszym Punktem Informacji Turystycznej (ul. Chałubińskiego 44, rondo Jana Pawła II, Zakopane, tel. (+48) 18 20 23 300, (+48) 18 20 63 799, e-mail infotur@tpn.pl), gdzie otrzymasz wszystkie potrzebne informacje.
  Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony tpn.pl, gdzie oprócz aktualnych informacji o warunkach na szlakach, wydarzeniach itp. znajdziesz wiele cennych wskazówek przed wyprawą w Tatry.
 4. Włącz stację RMF FM lub Radio Kraków, będziesz na bieżąco informowany o sytuacji w Morskim Oku. Informacje o warunkach na drogach i szlakach pojawiać się też będą w komunikacie turystycznym: tpn.pl oraz na naszym Facebooku i Twitterze (@Tatrzanski_PN).
 5. W godzinach najbardziej wzmożonego ruchu służby – Policja, Straż Parku, Straż Pożarna – będą kierowały ruchem na drodze dojazdowej do Morskiego Oka i informowały o możliwościach zaparkowania. Dostosuj się do ich poleceń. Nie parkuj na poboczu drogi, zwiększy to utrudnienia w ruchu drogowym! Jeśli zajdzie taka potrzeba i pobocza drogi zostaną udostępnione do parkowania, samochody ustawiane będą przez oznakowane służby.
 6. Jeśli wybierasz się w trakcie długiego weekendu na Słowację, zalecamy całkowite ominięcie odcinka drogi Wierch Poroniec – Łysa Polana. Przejazd przez Jurgów będzie łatwiejszy i szybszy.

Uwaga kierowcy autokarów – może nie być możliwości wjazdu na parking na Palenicy Białczańskiej. Miejscem postoju dla autokarów będzie parking na Łysej Polanie (stare przejście graniczne). Zalecamy wcześniejszy przyjazd, w razie zapełnienia i tego parkingu, kierowcy będą musieli szukać innego dozwolonego miejsca na zaparkowanie. Osoby przywiezione przez autokary ok. półtorakilometrowy odcinek z Łysej Polany na Palenicę Białczańską będą mogły pokonać pieszo lub skorzystać z kursujących busów.


Dołożymy wszelkich starań, by Twoje dotarcie na szlak było możliwie bezproblemowe, wiele zależy od natężenia ruchu. Jednak należy liczyć się z tym, że na drogach dojazdowych i szlakach będzie tłok.

Drukuj