8 listopada 2017

Ekologiczne zdroje

W listopadzie ubiegłego roku w Tatrzańskim Parku Narodowym wybudowane zostały zdroje wody pitnej. Od kwietnia turyści zaspokajali w nich pragnienie. Zdroje pełnią też funkcję edukacyjną – dzięki zainstalowanym tablicom.

  • fot. TPN

    fot. TPN

Od końca kwietnia do końca września pobrano z nich w sumie 76 982 litrów wody. To duży krok w kierunku uwolnienia się od plastikowych jednorazowych butelek. Ze zdrojów czerpały czasem całe wycieczki, a także przewodnicy, turyści oraz rodziny z dziećmi.

Z rysunku na tablicy możemy dowiedzieć się także, jaką drogę pokonuje woda, którą kupujemy w plastikowej butelce. Cały proces jest kosztowny i nieekologiczny, wymaga bowiem m.in. produkcji butelek, które później trafiają na wysypiska śmieci (lub niestety na tatrzańskie szlaki). Tablice zawierają informacje w językach
polskim i angielskim.

W TPN z terenu udostępnionego dla turystów usuwa się rocznie 15–20 ton odpadów, głównie pustych plastikowych butelek po napojach. Unikanie jednorazowych butelek zmniejszyłoby znacznie ilość odpadów.
Plastikową butelkę można zastąpić bidonem, butelką turystyczną lub innym pojemnikiem wielokrotnego użytku – dowiadujemy się z tablicy informacyjnej przy zdroju.

W Kuźnicach znajdują się trzy zdroje: przy wozowni, leśniczówce i dojściu do dolnej stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch. Jeden zbudowany został na terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przy ul. Chałubińskiego. Udostępniona jest woda pochodząca ze źródeł i potoków tatrzańskich, ale płynąca wodociągiem, a więc poddawana systematycznym badaniom. Można ją nabierać wprost ze zdrojów i pić bez przegotowania, chroniąc środowisko i przyrodę, w dodatku nie płacąc za to ani grosza.

Zimą zdroje będą nieczynne z powodu mrozów. Wiosną ponownie będzie można z nich czerpać.

Drukuj