Ekologiczne zdroje

9 marca 2017

W listopadzie ubiegłego roku na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego wybudowaliśmy zdroje wody pitnej. Od kwietnia do listopada będzie tam można zaspokajać pragnienie i nabierać wody do bidonu. Zdroje pełnią też funkcję edukacyjną – dzięki zainstalowanym tablicom.

  • fot. Bartłomiej Zubek

    fot. Bartłomiej Zubek

W TPN z terenu udostępnionego dla turystów usuwa się rocznie 15–20 ton odpadów, głównie pustych plastikowych butelek po napojach. Unikanie jednorazowych butelek zmniejszyłoby znacznie ilość odpadów. Plastikową butelkę można zastąpić bidonem, butelką turystyczną lub innym pojemnikiem wielokrotnego użytku – dowiadujemy się z tablicy informacyjnej przy zdroju.

Z rysunku na tablicy możemy dowiedzieć się także, jaką drogę pokonuje woda, którą kupujemy w plastikowej butelce. Cały proces jest kosztowny i nieekologiczny, wymaga bowiem m.in. produkcji butelek, które później trafiają na wysypiska śmieci (lub niestety na tatrzańskie szlaki). Tablice zawierają informacje w językach polskim i angielskim.

W Kuźnicach znajdują się trzy zdroje: przy wozowni, leśniczówce i dojściu do dolnej stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch. Jeden zbudowaliśmy na terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przy ul. Chałubińskiego. – Udostępniona jest woda pochodząca ze źródeł i potoków tatrzańskich, ale płynąca wodociągiem, a co za tym idzie, poddawana systematycznym badaniom. Można ją nabierać wprost ze zdrojów i pić bez przegotowania, chroniąc środowisko i przyrodę, w dodatku nie płacąc za to ani grosza – mówi Bartłomiej Zubek, pracownik TPN.


W 2018 r. planujemy uruchomić zdroje u wylotów kolejnych szlaków. Będziemy także odtwarzać i remontować drewniane rynienki – wodopoje przy szlakach.

Zdroje zostały sfinansowane ze środków funduszu leśnego Państwowego Gospodarstwa Leśnego na działania realizowane przez Tatrzański Park Narodowy w roku 2016.

Drukuj