28 kwietnia 2017

Dobiega końca sezon narciarski

Przed nami długi weekend majowy, w tej chwili sytuacja śniegowa w Tatrach cieszy zarówno narciarzy zjazdowych, jak i skiturowców. Należy jednak pamiętać, że w maju w strefie hal i kosodrzewiny, w miejscach wolnych od śniegu przystępują do lęgów siwerniaki, czeczotki, a także podróżniczki, cietrzewie, gatunki wymagające szczególnej ochrony (wymienione są w Dyrektywie Ptasiej sieci NATURA 2000, są zatem obiektem zainteresowania Wspólnoty Europejskiej). W maju samice wielu gatunków zwierząt przystępują do porodu.

  • fot. Bogusława Chlipała

    fot. Bogusława Chlipała

W okresie poprzedzającym poród zwierzęta starannie wyszukują miejsca bezpieczne, gdzie nikt nie zakłóca im spokoju. W tej sytuacji sprawą absolutnie priorytetową dla służb Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zapewnienie im ochrony. Dotyczy to także świstaków, które coraz liczniej wykopują się z nor. Zwierzęta po zimie, zwłaszcza takiej, z jaką mieliśmy do czynienia w tym roku, są mocno osłabione. Dlatego prosimy o przestrzeganie zasad obwiązujących w Parku podczas uprawiania narciarstwa. 

Zamknięcia obszaru Tatrzańskiego Parku Narodowego dla uprawiania turystyki narciarskiej należy się spodziewać około 8 maja. Dokładną datę podamy w terminie późniejszym. Prosimy śledzić naszą stronę i portale społecznościowe (Facebook i Twitter).

Uprzedzając pytania, dlaczego teren Parku jest zamykany dla narciarstwa, a pozostaje otwarty dla ruchu pieszego, wyjaśniamy: w okresie lęgów, porodów czy wybijania się z nor świstaków wpływ narciarstwa jest wyjątkowo niekorzystny. W poszukiwaniu śniegu narciarze skiturowi często opuszczają znakowane szlaki turystyczne. Nie są również odosobnione przypadki, gdy narciarze nagle, z dużą prędkością zaskakują niespodziewające się tego zwierzęta, co jest przyczyną gwałtownej reakcji w postaci ucieczki, która może mieć dla nich tragiczne skutki.

Drukuj