14 lutego 2017

1. rocznica śmierci Michała Jagiełły

Już dziś o godzinie 18 Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zaprasza do Domu Literatury (przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89) na spotkanie w 1. rocznicę śmierci Michała Jagiełły. Historyka literatury, poety, pisarza, eseisty, przewodnika i ratownika górskiego. Wybitnego znawcy i miłośnika Tatr. O jego twórczości mówić będą: Piotr Matywiecki, Wiesław Uchański oraz Jacek Moskwa, który spotkanie poprowadzi. Fragmenty utworów przedstawi Adam Bauman.

  • fot. Adam Wilgat

    fot. Adam Wilgat

MICHAŁ JAGIEŁŁO (ur. 1941) – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk literatury polskiej. Pisarz, eseista, poeta. Turysta górski, taternik i alpinista, narciarz, przewodnik i ratownik. Autor wielu książek, artykułów prasowych, opracowań popularnonaukowych.

Debiutował w latach 1965–1966, w czasopismach „Taterniczek”, „Taternik”, „Wierchy”. Od roku 1964 mieszkał w Zakopanem (naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR w okresie 1972–1974, krótko pracownik Muzeum Tatrzańskiego), a w 1975 przeniósł się do Warszawy. Przez rok (1980–1981) zastępca kierownika Wydziału
Kultury KC PZPR. W stanie wojennym współpracownik drugoobiegowego kwartalnika politycznego „Krytyka”. W latach 1985–1989 członek redakcji miesięcznika „Przegląd Powszechny”.

Wiceminister kultury i sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego i w rządach następnych (1989–1997).
Dyrektor Biblioteki Narodowej (1998–2006). Jako urzędnik państwowy, a także jako publicysta i pisarz dawał wyraz zainteresowaniom wielokulturowością Polski, mniejszościami narodowymi oraz współpracą kulturalną, szczególnie z Białorusią, Litwą, Ukrainą i Słowacją.

Michał Jagiełło przez wiele lat współpracował z „Tatrami”. W naszym kwartalniku opublikował 17 obszerniejszych i drobniejszych artykułów. Z Redakcją był w bliskich i przyjacielskich kontaktach, zawsze służył wiedzą, pomocą, inspiracją. Wspierał nas i zachęcał do dalszej pracy.

Dwa lata temu nakładem Tatrzańskiego Parku Narodowego ukazały się wspomnienia Wojciecha Brzegi – „Żywot górala poczciwego. Spojrzenie po latach”. Autorem opracowania krytycznego był Michał Jagiełło – bodaj ostatnia z jego książek, kolejnej już nie zdążył ukończyć. Zmarł 1 lutego 2016 r. w Zakopanem.

Drukuj